DJI M350 RTK - Profesionální dron s termokamerou/lidarem

6 hodnocení

Dron DJI M350 RTK představuje nejvyspělejší průmyslový dron od DJI Enterprise, který se pyšní největší rozšiřitelností o dronní termokamery, kamery, laserové skenery, snímače atp, Disponuje také nejdelší dobou letu až 55 min, nejbezpečnějším provozem a největší možností konfigurace. Dron DJI M350 RTK se dodává samostatně bez (termo)kamery, nebo skeneru - konkrétní snímač se zákazníkem vybíráme po konzultaci. Jedná se o faceliftovaný model profi dronu DJI M300 RTK, který byl dále v mnohém vylepšen.

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Kód: DJIM350C
289 900 Kč 239 586,78 Kč bez DPH
DJI M350 RTK - Profesionální dron s termokamerou/lidarem
6 hodnocení
4,7 6 hodnocení

DJI M350 RTK - Nejvyspělejší dron (s termokamerou, skenerem...) od DJI Enterprise je zde

Nový model vlajkového dronu DJI M350 RTK od DJI disponuje několika zasádními vylepšeními - jde o evoluci předchozího modelu DJI M300 RTK - dron stále disponuje 2 integrovanými RTK moduly, má rozšířený počet připojitelných snímačů, nový přepracovaný antikolizní systém a přepracovanou skládací konstrukci, která nyní disponuje snímači na zámcích ramen dronu. Nově se používá také profi ovladač DJI RC Plus, který můžeme znát z menšího dronu DJI M30T. Nově také dron disponuje odolností proti vodě ve standardu IP55 a ovladač pak IP54. 

Potřebujete dron s termokamerou, LIDARem či fotogrammetrickou kamerou? Pro DJI M350 RTK žádný problém...

DJI M350 RTK nabízí několik druhů snímačů a také několik způsobů jejich uchycení. První způsob uchycení je proveden pomocí jednoho držáku kamery pod dron - standardní způsob. Druhá možnost uchycení snímačů je pod dronem - zdvojená, tedy pro 2 kamery vedle sebe, třetí možnost je umístění kamery na horní palubu dronu + druhé kamery pod dron - to se hodí např pro inspekce mostových konstrukcí. Dron DJI M350 RTK se dodává samostatně bez (termo)kamery, či laserového skeneru (LIDAR) - konkrétní snímač se zákazníkem vybíráme po konzultaci. Jaké jsou možnosti snímačů pro DJI M350 RTK se dozvíte níže:

DJI H20T - multi termokamera - multisnímač, který se skládá z plně radiometrické termokamery s rozlišením 640x512 px, širokoúhlé mapovací 12 MPx kamery, zoomovací kamery s až 20 násobným optickým zoomem a laserovým dálkoměrem - pro kombinaci s DJI M300 RTK perfektní volba

DJI H20N - termokamera pro noční operace - opět se jedná o multisnímač, který disponuje dvěma termokamerami - jedna s 2x zoomem a druhá s 8x zoomem a následně možností zoomovat až do 32 násobného digi zoomu. Dále je k dispozici širokoúhlá RGB kamera s funkcí "nočního vidění" a dále zoomovací RGB kamera s funkcí nočního vidění a až 20 násobným optickým zoomem

DJI H20 - multi kamera - multisnímač, který se skládá ze širokoúhlé 12 MPx mapovací kamery, z inspekční kamery s optickým 20 násobným zoomem a laserovým dálkoměrem - tedy vše jako u H20T kromě termokamery

DJI L1 - LIDAR od DJI s vysokou detekční vzdáleností až 450 m, vysokou přesností vertikální 5 cm - horizontální 10 cm, který zmapuje až 2 km2 v rámci jednoho letu, vzniknul ve spolupráci se společností LIVOX

DJI P1 - fotogrammetrická 45 Mpx kamera s výměnnými objektivy určená primárně pro fotogrammetrii z dronu - získávání kvalitních fotografií pro složení 2D mapy či 3D modelu

 dji M350 rtk příslušenství

DJI M350 RTK jako inspekční dron s termokamerou

Mezigeneračně dochází mezi vlajkovými loděmi vždy k zásadním inovacím, nyní jde spíše o evoluci předchozího modelu DJI M300 RTK pojďme se podívat co vše změnilo DJI tentokrát...

RTK systém na dronu

Vlajková loď DJI prošla několika úpravami - od minulé generace DJI M200 se mnohonásobně vylepšila skládací konstrukce, na které jsou nyní integrovány 2 RTK přijímače již v základním provedení. RTK může fungovat ve dvou režimech - pomocí pozemní GPS DJI stanice, nebo můžete RTK data čerpat po internetu pomocí komunikačního protokolu NTRIP (doporučujeme službu CZEPOS).

Automatizované inspekce dronem s využitím AI

K dispozici je možnost provádět automatizované a chytré inspekce ve třech scénářích.

1. Live Mission Recording - autonomní opakování celé inspekční mise dronem

Při využití této funkcionality dojde k tomu, že dron si zapamatuje průběh letu a dokáže jej později zopakovat (což je výhodné pro periodické inspekce - např. jednou týdně, měsíčně nebo klidně i ročně) Probíhá to tak, že si zapnete nahrávání mise, celou misi zaletíte manuálně-vzorově a poté nahrávání vypnete. Dron si zapamatuje všechny pohyby, GPS souřadnice, natočení kompasu, pozici kamer, zazoomování kamer a jejich stav. Dron tak dokáže vyfotit fotky identických míst i s několika měsíčním odstupem - výhodou tak je, že pro inspekci stejného místa není potřeba stejný pilot, který si trasu pamatuje - dron to zvládne sám.

2. Al Spot check - uložení objektů zájmu při průmyslové inspekci dronem

Tato funkcionalita je velmi podobná Live Mission recording - rozdíl je v tom, že DJI dron si díky umělé inteligenci zapamatuje objekty zájmu a ty dokáže najít i vyfotit klidně i po týdnu či měsíci. Tato funkce je vhodná, pokud máme nějaké objekty zájmu které se periodicky mohou pohnout - typicky při výstavbě liniové stavby (konec silnice/dálnice/železnice)

3. Waypoints 2.0 - průmyslová inspekce dronem bod po bodu

Tato funkcionalita u dronů DJI byla již dříve - nyní je však možné obsloužit až 65 535 bodů průletu v jedné misi (pokud v rámci mise dojde dronu baterka tak se sám vrátí na bod vzletu, kde obsluha baterie vymění a poté se dron automaticky vrátí dokončit misi z posledního místa). Při dosažení průletového bodu je možnost nastavit si příkazy pro kamery či příslušenství třetích stran, které je připevněno na dronu. Waypoints 2.0 jsou nově nastavitelné i výškově na jedné souřadnici - to znamená, že např. v případě stožáru vedení vysokého napětí je z důvodu jeho výšky možné pořídit několik fotek v rámci několika výškových úrovní. Dále byly optimalizované letové trasy dronu pro co největší výdrž ve vzduchu.

Funkcionality průmyslového dronu DJI M350 RTK pro akce "Search and Rescue"

Drony do průmyslu jsou díky vysokým technickým požadavkům velmi dobře použitelné také pro záchranné operace - například vyhledávání osob v případě živelných katastrof, obecné vyhledávání ztracených lidí v horských oblastech, v lavinách apod. Drony DJI Enterprise jsou díky vysoké technické specifkaci oporou pro Integrovaný záchranný systém již dlouhé roky.

Pin Point - dron pro vyhledávání osob a zvířat

Tato funkcionalita je vhodná pro vyhledávání osob či zvířat. Díky klasické kameře nebo termokameře na dronu se osoby snadno najdou a po označení osob na obrazovce ovladače se zobrazí jejich souřadnice a vzdálenost dronu od osob. Souřadnice nalezených osob mohou být sdílené do druhého ovladače (který má např. velitel zásahu) nebo do jiného zařízení, které slouží k zásahu. Funkce nalezení GPS souřadnice vzdálených objektů je možná díky laserovému dálkoměru a pokročilým algoritmům - toto je využitelné i pro inspekce s drony v průmyslu.

Smart Track - dron vhodný pro sledování pohybujících se objektů

Díky pokročilému on-board procesoru na palubě dronu se samy nabídnou objekty vhodné k aktivnímu sledování dronem. (osoby, auta, lodě apod) Po vybrání objektu sledování dron na objekt sám zazoomuje a objekt začíná aktivně sledovat. Zoom si dron operativně přizpůsobuje a ke sledovanému objektu dynamicky zobrazuje jeho polohu.

 dji m350 RTK arm losk

Snadnější připravení dronu k (inspekčnímu) letu

DJI M350 RTK dostalo celou řadu vylepšení v rámci její skládací konstrukce - ta je nyní snadněji složitelná a ve složeném stavu zabírá méně místa - díky tomu se zmenšil přepravní kufr a dron se lépe připravuje k letu hlavně v zimě kdy má obsluha zmrzlé prsty. Kvůli lepšímu odvodu vzduchu od vrtulí je přepracováno uchycení motoru - ten je nyní uchycen pod ramenem. Nově oproti DJI M300 RTK přibyly snímače na zámcích ramen, které detekují jestli je rameno správně zajištěno.

Protinárazová čidla zajistí bezpečný provoz dronu

Přepracování oproti předchozí generaci DJI M200 se také dočkaly protinárazová čidla, která jsou nyní umístěny do všech směrů pohybu dronu a mají rychlejší a přesnější reakce - překážky se zobrazují pro 360° okolí dronu ve speciální "radarové sekci" na obrazovce ovladače. Nově také přibyl Primary Flight Display na obrazovce ovladače DJI Smart Controller Enterprise - v této sekci se nově zobrazují letové data souhrně a přehledně - jde hlavně o letovou výšku, a vzdálenost od bodu vzletu, dále rychlost dronu, rychlost větru a směr větru. Nově je také k dispozici dokoupitelný přesný protinárazový CSM radar, který se montuje na horní palubu dronu a s centimetrovou přesností skenuje okolí dronu až do vzdálenosti 30 m v radiusu od dronu. Proti předcházení nárazu pomáhá také fixně uchycená ultra širokoúhlá FPV kamera určená pro prvního pilota pokud se dron provozuje v režimu dvou operátorů. Která je narozdíl od předchozího modelu DJI M300 RTK nově v M350 RTK s možností nočního vidění.

dji m350 RTK baterie

Vylepšená nabíjecí stanice a inteligentní baterie do dronu - DJI TB65

Inteligentní baterie jsou neodmyslitelnou součástí dronů DJI Enterprise. K dispozici je možnost měnit baterie v zapnutém stavu dronu bez nutnosti jeho vypnutí tzv. Hot-swap, důležitá je také možnost realizovat lety až s 55 min délkou (bez nákladu), s termokamerou DJI H20T jsme na 43 min letu, s dalšími senzory je doba letu uvedená v tabulce (pro další senzory/kamery je možnost odhadnout letovou dobu z grafu). Baterie DJI TB65 disponují také samo vyhřívací funkcí a díky tomu dron může pracovat již v teplotách okolo -20°C, na druhou stranu jsou navržené i pro provoz v +50°C, díky tomu dron může létat za těchto velice širokých rozdílů teplot. Součást inovací byla také nabíjecí stanice DJI BS65, která nyní má 3 režimy pro nabíjení. Jedním režimem je skladovací režim, který nabije baterie do 50% a ponechá je takto nabité, dalším režimem je ready-to-fly, kdy se sice baterie nabijí jen do 90%, ale za to je nabití velmi rychlé, dalším režimem pro nabíjení je standardní režim, který baterie nabije do 100%, ovšem je potřeba si počkat 60 minut. Baterie nyní garantují výdrž minimálně 400 cyklů. Pokud již vlastníte starší baterie DJI TB60 z dronu DJI M300 RTK můžete je do nového dronu M350 RTK použít bez problémů. Nabíječka je také vzájemně kompatibilní. 

 

Vylepšené letové výkony dronu

Kromě prodloužené letové doby došlo k vylepšení také v rámci letových parametrů. Dron DJI M350 RTK díky vylepšenému vlastnímu ohřevu a chlazení schopen pracovat v teplotách od -20°C do +50°C. Díky vylepšenému odvodu vzduchu od vrtulí je dron možné provozovat v nadmořské výšce až 7000 m.n.m. a díky novému vylepšenému krytí IP55 je chráněn proti vodě DJI M350 RTK se dokáže pohybovat až 83 km/h rychlostí. Důležitá je také možnost provádět klesání rychlostí až 7 m/s a odolávat větru až o rychlosti 55 km/hod. Přenos obrazu je nyní možný až na vzdálenost 20 km (v EU 8 km) od nového ovladače DJI RC Plus a to v rozlišení fullHD. Servisní zásahy mohou být spravovány v rámci UAV management systemu v ovladači dronu, tento systém nově umí spárování s nabíjecí stanicí a uložení stavu baterií, počtu jejich cyklů a případných chybových hlášek. Tento systém si dále ukládá všechna provozní upozornění v rámci provozu dronu, dále si ukládá logy o průběhu letu dronu (pozice, vzdálenost, rychlost, natočení, použití kamer apod) Prediktivně pak upozorňuje na servisní zásahy a vytváří tzv. servisní knížku dronu.

dji rc plus

DJI RC Plus - nový ovladač s integrovanou obrazovkou - v základním balení

Dron DJI M350 RTK je upravený M300 RTK, nepřináší proto mnoho změn. Velkou změnou je ale přibalený profesionální ovladač DJI RC Plus  je určen pro nekompromisní nasazení v terénu - díky vestavěné vysoce svítivé obrazovce s dvojnásobným jasem oproti klasickým tabletům zajišťuje bezproblémový provoz v letních dnech. DJI RC Plus boduje díky velké obrazovce, která je perfektně umístěná co nejblíže na očích pilotovi. Díky aktivnímu chlazení se ovladač nepřehřívá a jeho výkon i jas je v průběhu letu neměnný - oproti přehřívajícím se tabletům či telefonům, které svůj jas snižují kvůli ochlazení vlastní baterie. Naopak v zimním počasí si ovladač DJI Smart Controller dokáže zapnout integrované vyhřívání, díky kterému může pracovat i v teplotách okolo -20°C. Perfektní je možnost nastavení několika funkcí na uživatelsky konfigurovatelné tlačítka. K dispozici je také port pro připojení externí baterie DJI WB37 - ta je vyměnitelná a díky tomu můžete ovladač provozovat nepřetržitě. Velká vyhoda nového ovladače je, že splňuje krytí proti vodě v rozsahu IP54.

Podpora převzetí ovládání dronu druhým (vzdáleným) pilotem

Tato funkce je vhodná, pokud DJI dron provádí inspekci například liniové stavby - mostu nebo vedení vysokého napětí nebo pokud s DJI dronem vyhledáváme ztracené osoby. Funguje to tak, že pilot s dronem vzlétne a provádí např. inspekci vedení vysokého napětí - jeho ovladač má dosah v ideálních podmínkách až 15 km, ve chvíli kdy je na kraji této vzdálenosti a je potřeba pokračovat v inspekci dále tak druhý pilot dronu, který stojí v ideálních podmínkách až 30 km od prvního pilota si zažádá o převzetí ovládání dronu - první pilot dronu tuto žádost potvrdí a inspekce pokračuje 

 

DJI M350 RTK jako dron do průmyslu

Pro bezpečný provoz dronů DJI M300 RTK se rozhodlo DJI dále navyšovat jeho bezpečnost pomocí redundace - tedy zdvojení čidel a řídících jednotek. Nyní používá DJI pro zvýšení bezpečnosti zdvojení těchto čidel:

  • IMU - inerciální měřící jednotka - vyhodnocuje pohyby dronu např. jeho naklopení a akceleraci, ve chvíli kdy dojde ke zmatení jedné jednotky dronu, tak se automaticky během 200 ms přepne na druhou záložní jednotku
  • Barometr - zdvojený barometr zjišťuje letovou výšku dle atmosférického tlaku - opět pokud dojde k zarušení jednoho, automaticky se přepíná na druhý
  • GPS + RTK - oba tyto moduly jsou zdvojené, u GPS se přepíná v případě zarušení jednoho z čidel, u RTK modulu se pozice průměruje a díky tomu se zvyšuje přenost (fotogrammetrických) dat pořízených dronem
  • Kompas - zdvojený kompas zjišťuje natočení dronu, to je důležité u autonomních misí a také u autonomního návratu domů (např. při ztrátě signálu, vybití ovladače apod.)

Drony DJI M350 RTK nyní mohou bezpečně přistát i v případě výpadku jednoho motoru - dostanou se do rotace, a řídící jednotky postupně snižují výšku dokud dron nepřistane na zemi. 

Drony DJI pro výzkumné ústavy a vzdělávací instituce

DJI M300 RTK Vám rádi přijedeme nezávazně ukázat a můžete si jej osobně vyzkoušet. S výzkumnými ústavy dlouhodobě spolupracujeme jak na dodání techniky tak v rámci výzkumných projektů. 

Pro drony DJI M350 RTK jsou dostupné také SDK vývojové knihovny, které umožňují vyvíjet vlastní:

  • Kamery a příslušenství 3. stran - typicky společnost Micasense vyvíjející multispektrální kamery si do DJI M300 RTK pomocí Payload SDK zaintegrovala vlastní snímač Micasense Altum
  • Letové operace s dronem - pro jednoúčelové a speciální letové operace ve stísněných či jiných speciálních prostorech- pomocí Onboard SDK
  • Vlastní mobilní aplikaci určenou jednoúčelově pro zobrazování náhledu z dronu - pomocí Mobile SDK

profi dron dji M350 RTK 4

Doplňkové parametry

Kategorie: Průmyslové drony DJI Enterprise
Maximální rychlost: 82 km/h
? Maximální doba letu (výměnná baterie): až 55 min
Vzletová hmotnost: 6,3 kg
Konstrukce dronu: kvadrokoptéra
Dosah signálu z ovladače: 8 km (20 km mimo EU)
? Rozměry: 810×670×430 mm
Přepravní kufr: ANO, součástí základního balení
? Provozní teplota: -20 °C až 50 °C
Možnost výměny kamer: ANO