Drony DJI

Dron DJI můžeme na trhu zakoupit již 15 let, byť v obecnou známost přešla až v posledních cca 5 letech a to zejména svým modelem DJI Phantom 2 Vision+ a později dronem DJI Mavic PRO, který v historii firmy zaznamenal největší úspěch z řad všech produktů. DJI založil student Wang Tao, známý také jako Frank Wang v roce 2006. Pojďme se podívat na celý příběh společnosti DJI a produktů této společnosti od jejího počátku.

DJI Drony z naší nabídky

Obsah článku

Frank Wang - výkonný ředitel a zakladatel společnosti DJI

Frank Wang (*1980) měl od mala vztah k létajícím objektům, proto většinu času trávil studováním knížek o modelaření a skládání vlastních RC modelů, které by kromě perfektního létání také měly na palubě kameru pro natáčení videí. Svůj první vrtulník (ještě tedy be zkamery) dostal v 16 letech, tedy cca v roce 1996. Původně šel studovat psychologii na East Chine University, nicméně náklonnost k elektrotechnice převládla a Frank po ukončení studií v roce 2003 pokračoval na Vědecko technologickou univerzitu v Hong Kongu, kde začal rozvíjet své myšlenky, které převtělil do mini vrtulníku - dronu, který konstruoval v rámci závěrečného projektu. Za tento projekt sice obdržel velmi špatné hodnocení, avšak na internetových fórech se nápad zalíbil, což vyústilo v založení firmy DJI. 

Důležité milníky společnosti DJI

2006 - založení společnosti DJI (Da-Jiang Innovations)

DJI, tedy Da-Jiang Innovations byla založena v roce 2006 a zpočátku se věnovala vývoji gimbalů (stabilizátorů kamery) a řídících jednotek (NAZA, NAZA V2) do vrtulníků a prvních "dronů".

dji frame

Společnost DJi vstoupila do segmentu dronů tzv. rámy, které posloužily ke konstrukci vlastních dronů na straně zákazníků. Zde rám DJI F550.

2013 - dron DJI Phantom 1

DJI Phantom 1 globálně prorazil v roce 2013, po dlouhých 7 letech šlo o velký úspěch na poli zboží pro koncové zákazníky. Tehdy drony nebyly tolik sofistikované jako dnes, proto byl DJI Phantom 1 byť bez kamery jako zjevení, hardwarově "dokonalý", GPS i kompas na palubě - ovšem to hlavní DJI Lightbridge (systém pro přenos obrazu) ještě chybělo.

phantom dron DJI

Dron DJI Phantom 1 - první ucelený komerční dron společnosti DJI

2014 - DJI Lightbridge a dron DJI Phantom 2 Vision

V únoru roku 2014 byl představen revoluční systém pro přenos obrazu DJI Lightbridge, který později pro DJI znamenal revoluci. V tomto období je DJI Lightbridge dodáván separátně a na integraci do menších dronů se čeká.

dji lightbridge

Schematická ukázka bezdrátového přenosu obrazu systémem DJI Lightbridge.

Dron DJI Phantom 2 Vision+ byl představen v dubnu roku 2014 - toto je model, u kterého DJI udělalo dle naše názoru tak velký vpřed krok, jako v případě dronu DJI Mavic PRO, s kterým přišela společnost DJI na trh později. Dron DJI Phantom 2 Vision+ měl již kvalitní kameru stabilizovanou na 3 osém gimbalu, kvalitní přenos obrazu, dobře zpracovanou aplikaci, inteligentní baterie a mnohé další.

2015 - DJI Phantom 3 Advanced s DJI Lightbridge

V roce 2015 byl DJI Lightbridge - poprvé instalován na modelu DJI Phantom 3 Advanced - toto byl zlomový krok pro masivní rozvoj značky DJI, o pár měsíců dřív před Phantomem dostal Lightbridge také dron DJI Inspire 1, ale ten byl díky vyšší ceně méně úspěšným dronem. DJI Lightbridge poskytoval kvalitní přenos obrazu na velké vzdálenosti, bez výpadků, s velmi malou latencí. Tyto parametry a funkce ostatní výrobci nemohli nabídnou a díky tomu se DJI povedlo utéct konkurenci a zcela 

2016 - Dron DJI Mavic Pro a dron DJI M600 Pro

DJI Mavic PRO - psal se rok 2016 a DJI bylo připraveno spustit největší revoluci ve světě dronů vůbec. Nejpřevratnější model značky byl představen a konkurenci ukázalo DJI záda na dlouhé roky dopředu, šlo o dron skládací konstrukce, s velmi kvalitní kamerou na 3 osém gimbalu, novou technologií přenosu obrazu OcuSync, protinárazovými čidly a s dlouhou dobou letu... Na tento model tehdejší konkurence odpověď nenašla a v podstatě zanikla, čekalo se s čím přijdou nově vzniknuvší značky.

dji M600 pro

Dron DJI M600 Pro byl ve své době naprosto revolučním dronem s ohledem na poměr cena / výkon a možnost použití senzorů třetích stran. Nástupcem této platformy je dron DJI M300, který je však trochu "uzavřenější" než byla DJI M600

Dron DJI M600 Pro se vyráběl od roku 2016 do roku 2021. Jednalo se o absolutně bezkonkurenčního dronu v poměru cena/nosnost s možností rozšiřitelnost o senzory třetích stran. Na poli firemních zákazníků DJI vztyčilo důležitou vlajku, začla zlatá éra profi dronů DJI Enterprise. Nástupcem jsou pak drony DJI M300 RTK a drony DJI M30 a DJI M30T.

V roce 2016 byl také představen dron DJI Phantom 4DJI v tuto chvíli tak nenávratně obsazuje trh s "konzumními" drony pro komerční zákazníky. DJI Phantom 4 nabízí skvělou kameru, krásně zpracované tělo (drak) dronu, kvalitní přenos obrazu a další.

Skvělá platforma DJI Phantom 4 se postupem času osvědčila a vznilky tak tyto další profi i hobby drony založené na této platformě, tj.: Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced, Phantom 4 Pro Obsidian, Phantom 4 Pro V2.0, Phantom 4 RTK a Phantom 4 Multispectral.

 2018 - Mavic 2 a DJI Phantom 4 RTK

Píše se rok 2018 a DJI potvrdilo pozici jedničky na trhu novým dronem pro (primárně) koncové zákazníky DJI Mavic 2 Pro, společnost navíc koupila značku Hasselblad (jejiž fotoaparáty byly v roce 1969 na měsíci) a kamerou od tohoto výrobce osadila tento nový dron DJI Mavic 2.

Ve stejném roce se objevují drony DJI Mavic 2 Enterprise DUAL a  DJI Mavic 2 Enterprise ZOOM jako reprezentanti profi dronů do průmyslu. V kategorii profi dronů se dále objevuje fantastický dron DJI Phantom 4 RTK, viz článek DJI P4 RTK - dron (nejen) do stavebnictví pro kvalitní fotogrammetrii

2019 - Precizní zemědělství a dron DJI P4 Multispectral

V roce 2019 byl představen dron DJI P4 Multispectral s multispektrální kamerou pro precizní zemědělství, Phantom poskytuje kvalitní technický základ, na kterém lze stavět a DJI to potvrzuje. V tomto případě je DJI dron vybaven multispektrální kamerou, který se skládá ze šesti kamer s tím, že každá je v jiném spektru. Jedná se o spektra: Red, Green, Blue, Red Edge, NIR (Near to infrared) a klasické RGB. Všechny pásma mají rozlišení 2 MPx a ovládá je Global shutter pro sejmutí snímků v jeden okamžik - díky tomu je pak výsledná složená mapa pole mnohem přesnější, resp. vypočítaný index je správně vypočítán. Vedle NDVI je dron P4M schopen stanovovat indexy NDRE, OSAVI, GNDVI, LCI.

2020 - Nová vlajková loď DJI M300 RTK

V roce 2020 představuje společnost dron DJI M300 RTK, novou vlajkovou loď dronů kategorie DJI Enterprise! V kombinaci s revolučními multisnímači (více senzorů v jednom těle) a termokamerou DJI H20T - zatím nejlepší dron od DJI co kdy vzniknul, letová doba až 55 min! Problematice dronu s termovizí se věnujeme v samostatném článku dron s termovizí.

dji m300 RTK prumyslovy dron 1

Dron DJI M300 RTK s LIDAREm DJI L1.

DJI H20T termovize

Revoluční termovize DJI H20T pro profi dron DJI M300 RTK, kterou DJI vydal v roce 2020.

2021 - DJI Mavic 2 Advanced Enterprise

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced provedl v sektoru dronů pro firemní zákazníky (profi dronů) podobný převrat jako první mavic v roce 2016 v sektoru soukromých zákazníků, je tu game changer a píše se rok 2021!

dji mavic 2 enterprise advanced dron s termokamerou

Dron s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise

 

Nejvýznamnější platformy DJI

DJI Mavic

DJI Mavic Pro - drony kategorie DJI Mavic byly poprvé představeny v roce 2016 dronem DJI Mavic Pro. Tento dron byl vybaven RGB kamerou s rozlišením C4K (4096x2160) při 24 snímcích za vteřinu. Mavic Pro dokázal vyvinout rychlost až 65 km/h ve sportovním módu. Na jednu baterii dokázal tento dron létat až 27 minut (v bezvětří rychlostí 25 km/h). Dron DJI Mavic Pro byl vybaven technologií FlightAutonomy, která dokáže zabránit srážce s objektem vzdáleným až 15 metrů a disponoval funkcí rozpoznávání gest (možnost ovládání dronu specifickými gesty).

DJI Mavic Pro Platinum - V roce 2017 představila společnost DJI vylepšenou verzi Mavica Pro. Tato vylepšená verze nese přídomek Platinum. Má větší výdrž baterie a také tišší vrtule.

DJI Mavic Air - vylepšený dron DJI Mavic Pro byl vybaven 12 MPx 4K HDR kamerou na  3-osém gimbálu.

DJI Phantom

DJI Phantom

DJI Mxxx

DJI M600, DJI M100

Zaujalo Vás toto téma? Chtěli byste do firmy pořídit dron či s drony začít podnikat? Jsme tu pro vás - konzultace, osobní předvedení dronu či zákaznická péče po koupi jsou našimi druhými jmény! :) Neváhejte nás kontaktovat...

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení