Drony DJI

Dron DJI můžeme na trhu zakoupit již 15 let, byť v obecnou známost přešla až v posledních cca 5 letech a to zejména svým modelem DJI Phantom 2 Vision+ a později dronem DJI Mavic PRO, který v historii firmy zaznamenal největší úspěch z řad všech produktů a dále řadou dronů DJI Enterprise pro průmyslové aplikace, zejména pak platformou Matrice. DJI založil student Wang Tao, známý také jako Frank Wang v roce 2006. Pojďme se podívat na celý příběh společnosti DJI a produktů této společnosti od jejího počátku.

DJI Drony z naší nabídky

Obsah článku

Frank Wang - výkonný ředitel a zakladatel společnosti DJI

Frank Wang (*1980) měl od mala vztah k létajícím objektům, proto většinu času trávil studováním knížek o modelaření a skládání vlastních RC modelů, které by kromě perfektního létání také měly na palubě kameru pro natáčení videí. Svůj první vrtulník (ještě tedy be zkamery) dostal v 16 letech, tedy cca v roce 1996. Původně šel studovat psychologii na East Chine University, nicméně náklonnost k elektrotechnice převládla a Frank po ukončení studií v roce 2003 pokračoval na Vědecko technologickou univerzitu v Hong Kongu, kde začal rozvíjet své myšlenky, které převtělil do mini vrtulníku - dronu, který konstruoval v rámci závěrečného projektu. Za tento projekt sice obdržel velmi špatné hodnocení, avšak na internetových fórech se nápad zalíbil, což vyústilo v založení firmy DJI. 

Důležité milníky společnosti DJI

2006 - založení společnosti DJI (Da-Jiang Innovations)

DJI, tedy Da-Jiang Innovations byla založena v roce 2006 a zpočátku se věnovala vývoji gimbalů (stabilizátorů kamery) a řídících jednotek (NAZA, NAZA V2) do vrtulníků a prvních "dronů".

dji frame

Společnost DJi vstoupila do segmentu dronů tzv. rámy, které posloužily ke konstrukci vlastních dronů na straně zákazníků. Zde rám DJI F550.

2013 - dron DJI Phantom 1

DJI Phantom 1 globálně prorazil v roce 2013, po dlouhých 7 letech šlo o velký úspěch na poli zboží pro koncové zákazníky. Tehdy drony nebyly tolik sofistikované jako dnes, proto byl DJI Phantom 1 byť bez kamery jako zjevení, hardwarově "dokonalý", GPS i kompas na palubě - ovšem to hlavní DJI Lightbridge (systém pro přenos obrazu) ještě chybělo.

phantom dron DJI

Dron DJI Phantom 1 - první ucelený komerční dron společnosti DJI

2014 - DJI Lightbridge a dron DJI Phantom 2 Vision

V únoru roku 2014 byl představen revoluční systém pro přenos obrazu DJI Lightbridge, který později pro DJI znamenal revoluci. V tomto období je DJI Lightbridge dodáván separátně a na integraci do menších dronů se čeká.

dji lightbridge

Schematická ukázka bezdrátového přenosu obrazu systémem DJI Lightbridge.

Dron DJI Phantom 2 Vision+ byl představen v dubnu roku 2014 - toto je model, u kterého DJI udělalo dle naše názoru tak velký vpřed krok, jako v případě dronu DJI Mavic PRO, s kterým přišela společnost DJI na trh později. Dron DJI Phantom 2 Vision+ měl již kvalitní kameru stabilizovanou na 3 osém gimbalu, kvalitní přenos obrazu, dobře zpracovanou aplikaci, inteligentní baterie a mnohé další.

2015 - DJI Phantom 3 Advanced s DJI Lightbridge

V roce 2015 byl DJI Lightbridge - poprvé instalován na modelu DJI Phantom 3 Advanced - toto byl zlomový krok pro masivní rozvoj značky DJI, o pár měsíců dřív před Phantomem dostal Lightbridge také dron DJI Inspire 1, ale ten byl díky vyšší ceně méně úspěšným dronem. DJI Lightbridge poskytoval kvalitní přenos obrazu na velké vzdálenosti, bez výpadků, s velmi malou latencí. Tyto parametry a funkce ostatní výrobci nemohli nabídnou a díky tomu se DJI povedlo utéct konkurenci a zcela 

2016 - Dron DJI Mavic Pro a dron DJI M600 Pro

DJI Mavic PRO - psal se rok 2016 a DJI bylo připraveno spustit největší revoluci ve světě dronů vůbec. Nejpřevratnější model značky byl představen a konkurenci ukázalo DJI záda na dlouhé roky dopředu, šlo o dron skládací konstrukce, s velmi kvalitní kamerou na 3 osém gimbalu, novou technologií přenosu obrazu OcuSync, protinárazovými čidly a s dlouhou dobou letu... Na tento model tehdejší konkurence odpověď nenašla a v podstatě zanikla, čekalo se s čím přijdou nově vzniknuvší značky.

dji M600 pro

Dron DJI M600 Pro byl ve své době naprosto revolučním dronem s ohledem na poměr cena / výkon a možnost použití senzorů třetích stran. Nástupcem této platformy je dron DJI M300, který je však trochu "uzavřenější" než byla DJI M600

Dron DJI M600 Pro se vyráběl od roku 2016 do roku 2021. Jednalo se o absolutně bezkonkurenčního dronu v poměru cena/nosnost s možností rozšiřitelnost o senzory třetích stran. Na poli firemních zákazníků DJI vztyčilo důležitou vlajku, začla zlatá éra profi dronů DJI Enterprise. Nástupcem jsou pak drony DJI M300 RTK a drony DJI M30 a DJI M30T.

V roce 2016 byl také představen dron DJI Phantom 4DJI v tuto chvíli tak nenávratně obsazuje trh s "konzumními" drony pro komerční zákazníky. DJI Phantom 4 nabízí skvělou kameru, krásně zpracované tělo (drak) dronu, kvalitní přenos obrazu a další.

Skvělá platforma DJI Phantom 4 se postupem času osvědčila a vznilky tak tyto další profi i hobby drony založené na této platformě, tj.: Phantom 4 Pro, Phantom 4 Advanced, Phantom 4 Pro Obsidian, Phantom 4 Pro V2.0, Phantom 4 RTK a Phantom 4 Multispectral.

 2018 - Mavic 2 a DJI Phantom 4 RTK

Píše se rok 2018 a DJI potvrdilo pozici jedničky na trhu novým dronem pro (primárně) koncové zákazníky DJI Mavic 2 Pro, společnost navíc koupila značku Hasselblad (jejiž fotoaparáty byly v roce 1969 na měsíci) a kamerou od tohoto výrobce osadila tento nový dron DJI Mavic 2.

Ve stejném roce se objevují drony DJI Mavic 2 Enterprise DUAL a  DJI Mavic 2 Enterprise ZOOM jako reprezentanti profi dronů do průmyslu. V kategorii profi dronů se dále objevuje fantastický dron DJI Phantom 4 RTK, viz článek DJI P4 RTK - dron (nejen) do stavebnictví pro kvalitní fotogrammetrii

2019 - Precizní zemědělství a dron DJI P4 Multispectral

V roce 2019 byl představen dron DJI P4 Multispectral s multispektrální kamerou pro precizní zemědělství, Phantom poskytuje kvalitní technický základ, na kterém lze stavět a DJI to potvrzuje. V tomto případě je DJI dron vybaven multispektrální kamerou, který se skládá ze šesti kamer s tím, že každá je v jiném spektru. Jedná se o spektra: Red, Green, Blue, Red Edge, NIR (Near to infrared) a klasické RGB. Všechny pásma mají rozlišení 2 MPx a ovládá je Global shutter pro sejmutí snímků v jeden okamžik - díky tomu je pak výsledná složená mapa pole mnohem přesnější, resp. vypočítaný index je správně vypočítán. Vedle NDVI je dron P4M schopen stanovovat indexy NDRE, OSAVI, GNDVI, LCI.

2020 - Nová vlajková loď DJI M300 RTK

V roce 2020 představuje společnost dron DJI M300 RTK, novou vlajkovou loď dronů kategorie DJI Enterprise! V kombinaci s revolučními multisnímači (více senzorů v jednom těle) a termokamerou DJI H20T - zatím nejlepší dron od DJI co kdy vzniknul, letová doba až 55 min! Problematice dronu s termovizí se věnujeme v samostatném článku dron s termovizí.

dji m300 RTK prumyslovy dron 1

Dron DJI M300 RTK s LIDAREm DJI L1.

DJI H20T termovize

Revoluční termovize DJI H20T pro profi dron DJI M300 RTK, kterou DJI vydal v roce 2020.

2021 - DJI Mavic 2 Advanced Enterprise

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced provedl v sektoru dronů pro firemní zákazníky (profi dronů) podobný převrat jako první mavic v roce 2016 v sektoru soukromých zákazníků, je tu game changer a píše se rok 2021!

dji mavic 2 enterprise advanced dron s termokamerou

Dron s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise

 

Nejvýznamnější platformy DJI

Níže se budeme věnovat nejoblíbenějším platformám společnosti DJI. Pokud by vás zajímala historie uvedení na evropský trh jednotlivých produktů DJI

DJI Mavic

DJI Mavic Pro - drony kategorie DJI Mavic byly poprvé představeny v roce 2016 dronem DJI Mavic Pro. Tento dron byl vybaven RGB kamerou s rozlišením C4K (4096x2160) při 24 snímcích za vteřinu. Mavic Pro dokázal vyvinout rychlost až 65 km/h ve sportovním módu. Na jednu baterii dokázal tento dron létat až 27 minut (v bezvětří rychlostí 25 km/h). Dron DJI Mavic Pro byl vybaven technologií FlightAutonomy, která dokáže zabránit srážce s objektem vzdáleným až 15 metrů a disponoval funkcí rozpoznávání gest (možnost ovládání dronu specifickými gesty).

V roce 2017 představila společnost DJI vylepšenou verzi Mavica Pro. Tato vylepšená verze nese přídomek Platinum. Měla větší výdrž baterie a také tišší vrtule. Následoval dron DJI Mavic Air, což byl vylepšený dron DJI Mavic Pro, který byl vybaven 12 MPx 4K HDR kamerou na  3-osým gimbálem.

V roce 2018 byly na trh uvedeny drony Mavic 2 Zoom a Mavic 2 Pro. Oba drony měly 10 senzorů pro vyhýbání se překážkám na všech stranách a maximální dobu letu 31 minut. Oba drony také mohly natáčet 4K video při 30 FPS. Mavic 2 Zoom nabízel 4× zoom (2× optický a 2× digitální) a 12 megapixelovou RGB kameru. Mavic 2 Pro byl vybaven kamerou Hasselblad a funkcí Hyper Timelapse.

Dne 29. října 2018 společnost DJI oznámila Mavic 2 Enterprise (M2E). Mavic 2 Enterprise obsahoval funkce z řady spotřebitelských dronů Mavic 2 a tři modulární příslušenství pro zásahové a průmyslové aplikace. Jednalo se o: světlo M2E Spotlight (až 2400 lumenů), M2E Speaker (reproduktor schopný přehrát 10 předem nahraných zpráv při 100 decibelech) a M2E Beacon, tj. stroboskop viditelný na tři míle daleko.

V roce 2019 byly na trh uvedeny drony Mavic 2 Pro+, dále první cenově dostupný dron s termovizí DJI Mavic 2 Enterprise DUAL, profi dron DJI Mavic 2 Enterprise a vylepšená verze dronu Mavic 2 Zoom+.

Velmi bohatý rok pro platformu DJI Mavic byl také rok 2020. Během někoho byly na trh uedeny drony DJI Mavic AIR, DJI Mavic Air 2 a DJI Mavic Mini. DJI Mavic Mini 2 vydaný v listopadu 2020 vylepšuje předchozí DJI Mavic Mini s delší dobou letu (31 minut) a možností nahrávat 4K záběry. DJI Mavic Mini 2 s hmotností 249 g odolá větru úrovně 5. Má 5 režimů quickshot, 3 panoramatické režimy, HD, 2,7k a 4k video. Má také schopnost pořizovat raw 12 MP fotografie. DJI Mini 2 také používá Ocusync 2.0, což mu dává maximální dosah přenosu 10 km .

V roce 2021 pak byl na trh uveden dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, který od té doby představoval nejlepší dron s termovizí z hlediska poměru cena/výkon.

Naše srovnání dronů s termovizí DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED vs DJI Mavic 2 Enterprise DUAL

DJI Mavic 3 byl vydán 5. listopadu 2021, nabízí 4/3 CMOS kameru Hasselblad L2D-20c a technologii Hasselblad Natural Color Solution (HNCS) s možností natáčet 5.1K video. Vzrostl také dosah, který byl od Mavic 2 vylepšen na 12 km a byla také prodloužena doba letu na 41 minut, a to díky lepší výdrži baterie.

Aktualizovaná verze Mavic Air 2, později přejmenovaná na DJI Air 2S, tj. bez názvu Mavic, byla představena společností DJI dne 15. dubna 2021 a byla navržena tak, aby vylepšovala Mavic Air 2, která byla vydána 27. dubna 2020. Air 2S obsahuje 1 palcový CMOS RGB kameru, s možností snímat 20 megapixelů, dále fotografie JPEG a RAW a až 10bitové 5,4K video při maximální snímkové frekvenci 30 FPS, stejně jako 4K video při maximální snímkové frekvenci 60 FPS. Dron také nabízí maximální dobu letu 31 minut a umožňuje přenos až na 12 km (7,45 mil) v rozlišení 1080p se systémem OcuSync 3. Součástí jsou také vylepšené možnosti HDR s 12,6 expozičními úrovněmi pro fotografie. Dron DJI Air 2S také obsahuje nové režimy fotografií a videa, jako je SmartPhoto, Hyperlapse a MasterShots, které umožňují větší flexibilitu možností fotoaparátu. Součástí je vylepšený systém vyhýbání se překážkám a detekce APAS 4.0 využívající senzory na přední, zadní, horní a spodní straně dronu.

DJI Phantom

S platformou DJI Phantom přišla společnost DJI v lednu v roce 2013. K ovládání využíval tento dron pásmo 2,4 GHz. A protože neměl svou vlastní kameru, byl běžně vybavován GoPro kamerou. S dodávanou lithium-polymerovou baterií vydržel ve vzduchu okolo 10 minut. DJI Phantom FC40 byl vylepšením Phantomu 1 a obsahoval kameru bez gimbálu. V řijnu roku 2013 byl na trh uveden dron Phantom 2 vision s jedno-osým gimbálem a HD kamerou s 4G micro SD kartou.

Dron Phantom 2 byl vydán v prosinci 2013, tedy ještě ve stejném roce, kdy byl uveden dron DJI Phantom 1.

Phantom 2 Vision+, vydaný v červenci 2014, přidal tříosý gimbál. Měl mírně zvýšenou letovou dobu. Zahrnoval stejnou kameru FC200 jako dříve vydaný Phantom 2 Vision, ale ve zcela odlišném krytu. Wifi modul byl přemístěn z pouzdra kamery na středovou desku dronu, což bohužel oslabilo schopnost letadla přijímat GPS vzhledem k P2V kvůli EMF vyzařovanému z modulu.

phantom dron DJI
Dron DJI Phantom 1 z roku 2013. Ve své původní verzi nebyl vybaven kamerou a proto se používala kamera GoPro.

 

Dron DJI Phantom 3, vydaný v dubnu 2015, přidává vestavěný Lightbridge downlink, který dává ovladači maximální dosah 4800 metrů (3 míle), a dále vizuální polohovací systém, který umožňuje dronu DJI Phantomu 3 lépe udržovat svou pozici a to v nižších nadmořských výškách a dokonce i uvnitř budov, kde je GPS slabé nebo nedostupné. Dálkový ovladač pro modely Professional a Advanced má také 2 antény.

V roce 2016 byly na trh postupně uvolněny dron Phantom 3 Professional, Phantom 3 4K, Phantoom 3 Standard, Phantom 3 Advanced a dále drony Phantom 4, Phantom 4 Pro a Phantom 4 Pro+.

DJI Phantom 4 Pro byl vydaný v listopadu 2016, nabízel tříosý stabilizovaný gimbál s RGB kamerou s 1palcovým (25 mm) 20MP CMOS snímačem FC6310. Vylepšeno bylo také vyhýbání se překážkám pomocí pěti směrových senzorů. Dron Phantom 4 Pro nabízel dva dálkové ovladače, jeden s vy obrazovkou (Phantom 4 Pro+) a jeden bez. Dron integroval vylepšený systém přenosu HD videa Lightbridge, s přidanou podporou provozu na 5,8 GHz a maximálním dosahem 7 km. Kromě toho - DJI vydala sadu brýlí, které lze použít s dalším vybavením DJI, včetně právě Phantom 4 Pro, aby bylo možné létání z pohledu první osoby (FPV).

Phantom 4 Advanced byl na trh uveden 30. dubna 2017, používal stejnou RGB kameru jako Phantom 4 Pro. Phantom 4 Advanced byl navržen jako náhrada původního Phantomu 4. Tento dron využívá ve srovnání s modelem Phantom 4 Pro frekvenční pásmo 2,4 GHz, senzory zadního a bočního vidění a dva infračervené senzory v systému FlightAutonomy. Následoval dron Phantom 4 Advanced+.

V roce 2018 přichází drony Phantom 4 Pro V2.0 a Phantom 4 Pro V2.0+ a dále profi dron DJI Phantom 4 RTK, který je určen pro fotogrammetrii a další aplikace zejména ve stavebnictví, mapování a 3D modelování. Dron mimo RTK využívá redundantní modul GNSS, instalovaný pro udržení stability letu v oblastech se slabým signálem, jako jsou například hustá města.

dji p4 rtk profi dron pro geodezii

Dron DJI Phantom 4 RTK, který je určen pro fotogrammetrii a další aplikace zejména ve stavebnictví, mapování a 3D modelování.

V roce 2019 se pak objevuje dron DJI Phantom 4 Multispectral, který je určen pro multispektrální snímkování v precizním zemědělství. 

DJI Mxxx - platforma matrice

V roce 2016 přichází DJI s revolučním dronem DJI M600 (a DJI M600 Pro) a s ním i se zcela novou platformou pro profi drony Matrice. Matrice DJI M600 patřila mezi nejúspěšnější profi drony vůbec. Jednalo se o hexakoptéru s možností osazení vlastním videopřenosem (nejčastěji byl samozřejmě používán přenos DJI Lightbridge 1, později pak DJI Lightbridge 2). Gimbály se používaly buď od společnosti Gremsy, nebo gimbál od společnosti DJI tj. DJI Ronin MX.

Ve stejném roce přichází DJI s dronem DJI M100, což byl "otevřený dron" typu kvadrokoptéra pro vývojáře a testery . Většiho rozšíření se nedočkal, ale jistě byl inspirací pro následující drony M200 a další.

V roce 2017 přichází DJI s drony řady M2xx (reprezentovaná drony DJI M200, DJI M210, DJI M210 RTK). Tyto drony jsou již značně uzavřenější než předchozí drony DJI M600 a DJI M600 PRO a možnost použití jiných senzorů je omezen na platformu DJI Skyport.

V roce 2020 se na trhu objekvuje opět revoluční univerzální profi dron, tj. DJI M300 RTK. Dronu DJI M300 RTK se věnujeme v následujících článcích:

V roce 2022 pak DJI přichází s dronem DJI M30 a DJI M30T, jako s levnější a méně univerzálním dronem, který je "někde mezi" drony DJI M300 RTK a drony Mavic.

DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED  DJI M300 RTK s DJI H20T DJI M30T 
46-5_dji-mavic-2-enterprise-advanced-dron-s-termokamerou-6 dron dji M300 RTK 270-1_profesionalni-dron-dji-m30-2
Termovize
Rozlišení [px] 640x512 640x512 640x512
Teplotní citlivost [mK] 50 mK <50 mK <50 mK
Max. teplotní rozsah [°C] -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
RGB kamera
Rozlišení [px] 48 Mpx 20 Mpx 48 Mpx
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
Maximální optický zoom 32x 23x 16x
Velikost optického senzoru 1/2" 1/1.7" 1/2"
Další senzorika
Laserový měřič vzdálenosti - 3 až 1200 m 3 až 1200 m
Letové vlastnosti
Maximální rychlost 72 km/h 82 km/h 82,8 km/h
Maximální doba letu 31 min 55 min 41 min
Vzletová hmotnost 828 g 6,3 kg 4 kg

 *multikamera DJI H20T obsahuje dvě termovize (obě s rozlišením 640x512px) a dvě RGB kamery, dále pak laserový měřič vzdálenosti, ** integrovaná multikamera pro dron DJI M30T se skládá  z dvou RGB kamer, termovize a laserového dálkoměru

Ještě poznamenejme, že předchůdci platnofrmy Matrice byly velmi univerzální a oblíbené drony (či spíše draci dronů) DJI S900 a DJI S1000 (a DJI S1000+), ty pak vycházely z rámu DJI F550.

Zaujalo Vás toto téma? Chtěli byste do firmy pořídit dron či s drony začít podnikat? Jsme tu pro vás - konzultace, osobní předvedení dronu či zákaznická péče po koupi jsou našimi druhými jmény! :) Neváhejte nás kontaktovat...