DJI Zenmuse P1 - fotogrammetrie z dronu

2 hodnocení

DJI Zenmuse P1 je nově vyvinutá kamera právě pro vykonávání fotogrammetrických misí - tedy pro vytváření 2D map či 3D modelů. Rozlišení této profesionální kamery pro drony je nyní 45 MPx, velikost snímače pak full frame a možnost výměnných objektivů z ní dělá perfektní nástroj pro ultra přesné mapovací i modelovací mise.

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Kód: DJI1364C
159 993 Kč 132 225,62 Kč bez DPH
DJI Zenmuse P1 - fotogrammetrie z dronu
2 hodnocení
5,0 2 hodnocení

DJI Zenmuse P1 - kamera pro fotogrammetrii s drony

Kamera určená pro vykonávání fotogrammetrických misí dlouho DJI chyběla, proto bylo nutné ji připravit pro nový dron DJI M350 RTK. Nyní se fotogrammetrická kamera DJI Zenmuse P1 pyšní rozlišením 45 MPx na snímači o velikosti Full Frame a nabízí možnost výměnných objektivů určených přesně pro fotogrammetrii - perfektní volba pro geodety a stavební firmy.

Jaké jsou možnosti geodetických misí s drony a s kamerou DJI Zenmuse P1?

Díky hardwarové vyspělosti lze s dronem DJI M350 RTK a s kamerou DJI Zenmuse P1 vykonávat hned několik druhů mapovacích misí - technické podrobnosti k technickému vybavení naleznete níže. V rámci softwaru pro plánování misí a skládání 2D map a 3D modelů z dronu - DJI Terra tedy je možné vykonávat následující mise:

  • 2D Ortomozaiky - mapy - Perfektní i při použití bez vlícovacích bodů (GCP) a to s přesností 3 cm horizontálně a 5 cm vertikálně
  • 3D Oblique mise - 3D modely vyfoceny stylem Oblique - tedy pohledem dolů k zemi - díky využití Smart Oblique funkce získáváte modely sejmuty z několika úhlů, což je vhodné pro správné a hlavně přesné vygenerování centimetrově přesných 3D modely, X
  • Detailní modelovací mise - díky speciální funkci pro modelování je nyní možné vytvořit 3D model u objektů, které nejsou kolmo pod dronem , typicky skály, vysoké stavby, vysoké technické celky
  • Real time mapping mission - Tato funkce je vhodná pro "Search and Rescue" mise, kdy je např. po živelné katastrofě potřeba rychle získat přehledový model daného místa - model vzniká velmi rychle při letu dronu.

 

Fotogrammetrická kamera DJI Zenmuse P1 pro geodety nachází využití hlavně v těchto oblastech:

  • Geodetické práce s dronem
  • Topografické mapování s dronem
  • Evidence katastru nemovitostí s dronem
  • Sledování stavby s dronem
  • geologické průzkumy dronem
  • Mapování živelných katastrof dronem

 

Výkony fotogrammetrické mapovací kamery pro drony DJI Zenmuse P1

DJI Zenmuse P1 se pyšní přesností 3 cm horizontálně a 5 cm vertikálně i bez použití vlícovacích bodů (tzv. GCP) při překryvu fotografií 75% dopředu a 55% do boku.

Další výhodou je schopnost nasnímat oblast o velikosti až 3 km2 v rámci jednoho letu. (Při pozemním rozlišení 3 cm/px - GSD a při překryvu fotografií 75% dopředu a 55% do boku). DJI Zenmuse P1 dále disponuje FULL FRAME 1" snímačem.

Velikost senzoru na kameře na drony DJI P1

Ke kameře je integrován vysoce přesný 3 osý gimbal pro co nejlepší stabilizaci obrazu - díky integraci zároveň s kamerou je konstrukce velmi tuhá a díky tomu se stabilizační pohyby přenáší přesně a rychle, čemuž pomáhají také vysoce přesné enkodéry a inovovaná konstrukce ložisek s minimální vůlí. Díky velmi přesné konstrukci je nyní možnost použít nově vyvinutý režim Smart Oblique Capture, který v rámci jedné trasy dronu vyfotí 3 fotografie - pohled kolmo pod dronem, pohled vlevo od dronu a pohled vpravo od dronu. Díky tomu může být trasa dronu o 20-50 % méně hustší - stačí méně přeletů, abychom zmapovali terén. 

Pro případ potřeby velkého překryvu a díky tomu velmi rychlému triggerování je možnost vyfotit fotku každých 0,7 sekundy, což dále vylepšuje rychlost snímání dronu. Jeden pixel má rozměr pouze 4,4 mikrometru, což zajišťuje velmi podrobný obraz.

Fotogrammetrie a vybavení DJI profesionálních dronů do průmyslu 

DJI bere fotogrammetrii vážné a proto přidalo do kamery mechanickou závěrku s rychlostí až 1/2000 sekundy, všechny příkazy z ovladače, či z letové jednotky se provedou velmi rychle, teoreticky bez prodlevy. Zároveň je díky technologii TIME Sync  2.0 zapsána GPS souřadnice z RTK do metadat fotky během několika jednotek mikrosekund, díky tomu GPS souřadnice a časová razítka vždy odpovídají přesně místu, kde byla fotka reálně pořízená - díky tomu je dodržena vysoká přesnost výsledné 2D mapy či 3D modelu.

Dále jsou k dispozici výměnné objektivy vyvinuté speciálně pro fotogrammetrii s drony - a to s ohniskovou vzdáleností 24 mm, 35 mm a 50 mm.

Kamera si pojmenuje složky dle názvů misí i s datum jejich pořízení a ukládá do nich strukturovaně data, samostatně a chronologicky pak ukládá GPS data a časová razítka k jednotlivým fotkám. EXIF či metadata fotky obsahují: kompletní GPS lokalitu a to včetně absolutní a relativní výšky, dále parametry pro gimbal a jeho natočení ve 3 osách, rychlost dronu, aktuální zrychlení dronu a další data. 

DJI Zenmuse P1 plně využívá potenciálu fotogrammetrie, v případě potřeby laserového skenování, tedy LIDARu, pak je k dispozici LIDAR pro dron DJI Zenmuse L2.

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Kamery a senzory pro drony DJI
? Rozlišení fotografií z kamery: 45 MPix
? Rozlišení videa z kamery: 4K
? Velikost snímače kamery: full frame
? Absolutní přesnost: 3 cm horizontální, 5 cm vertikální
Provozní teplota: -20 °C až +50 °C
Hmotnost: 800 g
Velikost pixelu: 4,4 μm
Výměnné objektivy: ANO
Kamera dodávána včetně objektivu: ANO, objektiv DJI DL 35 mm F/2.8 LS ASPH