Profi dron

Drony pro profesionální nasazení, které bývají též nazývány jako profi drony jsou drony, které jsou obvykle určeny pro některou z aplikací (a nebo v obdobné aplikaci), která je uvedena dále v článku.

Obsah

Přehled aplikací v nichž nejčastěji nalezneme profi dron

Technické inspekční práce

Do této aplikační domény spadá například technická diagnostika technologií (teplárenství), diagnostika budov a zatékání do plochých střech, fotovoltaických elektráren, dopravních staveb včetně např. mostních konstrukcí apod; pro tuto aplikační oblast jsou využívány drony, které jsou zároveň vybaveny termovizí (viz článek dron s termovizí), LIDARem, multispektrální kamerou apod., samozřejmostí je dobrá RGB kamera (viz drony s kamerou), která slouží pro dokumentaci technické stavu daných objektů.

Dron zde vystupuje jako nosič přístroje, který je určen pro diagnostiku. Obvykle se jedná o zmiňovanou termokameru, fotoaparát, LIDAR, multispektrální kameru apod.dron-dji-mavic-2-advanced-ente

Profi dron s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise s termokamerou s rozlišením 640x512 pixelů při snímkování fotovoltaické elektrárny.

Precizní zemědělství

Obor precizního zemědělství se zabývá především problematikou zvyšování zemědělských výnosů (například variabilní aplikací hnojiv) a dokumentací daného stavu (např. funkčnost závlahového systému nebo mapováním škod způsobených specifickými vlivy); typickým dronem pro tuto aplikaci je dron DJI P4 Multispectral s multispektrální kamerou s možností stanovení vegetačních indexů NDVI, NDRE, OSAVI, GNDVI a LCI. Právě vegetační indexy jsou častým způsobem popisu situace stavu vegetace a jejich hodnoty jsou použity ke stanovení způsobu variabilní aplikace hnojiv, osevního plánu nebo jako jeden z podkladů pro návrh závlahového systému.

precizni zemedelstvi dronem

Fotogrammetrie

Fotogrammetrie se, zjednodušeně řečeno, zabávý bezdotykovým měřením vzdáleností a rozměrů objektů reálného světa. Fotogrammetrie pak vychází ze skutečnosti, že existují geometrické vztahy mezi objektem (objekty) a jeho fotografií. Jinými slovy, informace o rozměrech objektů a vzdáleností mezi nimi se v případě fotogrammetrie nezískávají přímým měřením, ale měřením jejich fotografických obrazů. Při tomto postupu se samozřejmě vychází z úvahy, že snímek je přesným středovým průmětem fotografovaných objektů.

Výstupem fotogrammetrického snímkování je obvykle ortofotomapamračno bodů3D model,  digitální model povrchu atd. Dodaná data jsou georeferencována a ve formátu vhodném pro další zpracování v rámci GIS. Další informace k problematice fotogrammetrie jsou zpracovány v samostatném článku Fotogrammetrie s dronem.

Příkladem dronu pro tuto aplikační doménu z naší nabídky je DJI Phantom 4 RTK. Vhodnou kamerou pro fotogrammetrii pro univerzální dron DJI M300 RTK

Profi dron DJi P4 RTK pro fotogrammetrii nejen v zemědělství

Profi Dron DJI Phantom 4 RTK s velmi vyskou přesností georeference díky integrované RTK stanici. Tento profi dron je oblíben zejména ve stavebnictví, kde slouží k přesnému zaměřování staveb, vůpočtu kubatur apod.

Film a video 

Drony určené pro profi filmařskou, dokumentární a fotografickou práci, obvykle jsou tyto profi drony vybaveny profesionálními fotoaparáty nebo kamerami na gimbalu s možností záměny fotografické nebo filmařské techniky.

Záchranné a pátrací operace 

Jedná se zejména o práce hasičských záchranných sborů, policajních sborů apod., viz články hasičský dron a policajní dron. V těchto aplikacích je hojně využívána termovize, neboť se pracuje s odlišnou teplotou hledaného (živého) subjektu a okolí, viz například záchrana srnčat před senosečí.

firefighting dron DJI

Dron DJI M300 RTK jako hasičský dron při záchranné operaci.

 

Univerzální profi dron DJI M300 RTK

Dron DJI M300RTK je v současné době zřejmě nejčastěji používaným univerzálním profi dronem. Jedná se o univerzální dron společnosti DJI, který může být osazen různými senzory a tak použit pro aplikace od termovizní diagnostiky po fotogrammetrii či multispektrální snímkování. Technické parametry dronu DJI M300 RTK jsou uvedeny v tabulce níže. Vlajková loď DJI prošla několika úpravami - od minulé generace se mnohonásobně vylepšila skládací konstrukce, na které jsou nyní integrovány 2 RTK přijímače již v základním provedení. RTK může fungovat ve dvou režimech - pomocí pozemní GPS DJI stanice, nebo můžete RTK data čerpat po internetu pomocí komunikačního protokolu NTRIP (doporučujeme službu CZEPOS).

dji m300 RTK prumyslovy dron 1

Profi dron DJI M300 RTK, zde s LIDARem DJI Zenmuse L1

U tohoto dronu překvapí i letová doba. Dokonce je zde možnost měnit baterie v zapnutém stavu dronu bez nutnosti jeho vypnutí tzv. Hot-swap, důležitá je také možnost realizovat lety až s 55 min délkou (bez nákladu), s termokamerou DJI H20T jsme na 43 min letu, s dalšími senzory je doba letu uvedená v tabulce (pro další sensory/kamery je možnost odhadnout letovou dobu z grafu). Baterie DJI TB60 nyní disponují také samo vyhřívací funkcí a díky tomu dron může pracovat již v teplotách okolo -20°C.

Díky rozhraní DJI SkyPort je dron DJI M300 RTK rozšiřitelný o další non-DJI senzory, jako jsou například multispektrální kamery MicaSense.

 

Profi drony z naší nabídky

Drony DJI Enterprise

Společnost DJI je největším světovým výrobcem tzv profi dronů pro výše zmíněné aplikace. Drony společnosti DJI můžeme na trhu zakoupit již 15 let, byť v obecnou známost přešla až v posledních cca 5 letech a to zejména svým modelem DJI Phantom 2 Vision+ a později dronem DJI Mavic PRO, který v historii firmy zaznamenal největší úspěch z řad všech produktů.

Vedle hobby dronů a dronů pro poloprofesionální užití nabízí společnost DJI také kategorii dronů DJI Enterprise, která je určena pro výše uvedené aplikace od technické diagnostiky po záchranné operace a fotogrammetrii.

V níže uvedené tabulce jsme vybrali nejboblíbenější drony z kategorie DJI Enterprise.

 

DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED  DJI M300 RTK s DJI H20T DJI M30T 
46-5_dji-mavic-2-enterprise-advanced-dron-s-termokamerou-6 dron dji M300 RTK 270-1_profesionalni-dron-dji-m30-2
Termovize
Rozlišení [px] 640x512 640x512 640x512
Teplotní citlivost [mK] 50 mK <50 mK <50 mK
Max. teplotní rozsah [°C] -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
RGB kamera
Rozlišení [px] 48 Mpx 20 Mpx 48 Mpx
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
Maximální optický zoom 32x 23x 16x
Velikost optického senzoru 1/2" 1/1.7" 1/2"
Další senzorika
Laserový měřič vzdálenosti - 3 až 1200 m 3 až 1200 m
Letové vlastnosti
Maximální rychlost 72 km/h 82 km/h 82,8 km/h
Maximální doba letu 31 min 55 min 41 min
Vzletová hmotnost 828 g 6,3 kg 4 kg

 *multikamera DJI H20T obsahuje dvě termovize (obě s rozlišením 640x512px) a dvě RGB kamery, dále pak laserový měřič vzdálenosti, ** integrovaná multikamera pro dron DJI M30T se skládá  z dvou RGB kamer, termovize a laserového dálkoměru

Drony Autel

Pro inspekční práce v průmyslu a ve stavebnictví lze použít i drony Autel, jedná se například o dron s kamerou Autel EVO II PRO. Podrobnosti jsou uvedeny v níže uvedené tabulce dronů Autel.

EVO II EVO II PRO EVO II DUAL 640T
autel evo jpg autel evo pro jpg autel evo dual s termokamerou JPG
Obrazový senzor 1/2" CMOS 48MP 1" CMOS 20MP 1/2" CMOS 48MP
Apertura f/1.8 f/2.8 -f/11 f/1.8
Rozlišení videa 7680x4320 5472x3076 7680x4320
Maximální letová doba 40 minut 40 minut 38 minut
Termovize - - 640x512
Hmotnost 1127 g 1174 g 1150 g
Dosah signálu až 8.5 km až 8.5 km až 8.5 km
Maximální rychlost 72 km / h 72 km / h 72 km / h

 

Společnost Autel je také výrobce dronů s termovizií. Jedná se o dron EVO II DUAL 640T s termokamerou o rozlišení 640x512px a obrazovou frekvencí 30 Hz. Vedle termokamery s daným rozlišením je dron vybaven RGB kamerou s rozlišením 48 MPx a čtyřnásobným zoomem. Tento dron je vhodný pro všechny aplikace od technické diagnostiky po záchranné operace a noční vidění.

 dron s termovizi evo_dual_rtk_500_1

Dron s termovizí EVO II DUAL 640T s termokamerou o rozlišení 640x512px

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení