Profi dron

Drony pro profesionální nasazení, které bývají též nazývány jako profi drony jsou drony, které jsou obvykle určeny pro některou z aplikací (a nebo v obdobné aplikaci), která je uvedena dále v článku.

Obsah

Přehled aplikací v nichž nejčastěji nalezneme profi dron

Technické inspekční práce

Do této aplikační domény spadá například technická diagnostika technologií (teplárenství), diagnostika budov a zatékání do plochých střech, fotovoltaických elektráren, dopravních staveb včetně např. mostních konstrukcí apod; pro tuto aplikační oblast jsou využívány drony, které jsou zároveň vybaveny termovizí (viz článek dron s termovizí), LIDARem, multispektrální kamerou apod., samozřejmostí je dobrá RGB kamera (viz drony s kamerou), která slouží pro dokumentaci technické stavu daných objektů.

Dron zde vystupuje jako nosič přístroje, který je určen pro diagnostiku. Obvykle se jedná o zmiňovanou termokameru, fotoaparát, LIDAR, multispektrální kameru apod.dron-dji-mavic-2-advanced-ente

Profi dron s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise s termokamerou s rozlišením 640x512 pixelů při snímkování fotovoltaické elektrárny.

Precizní zemědělství

Obor precizního zemědělství se zabývá především problematikou zvyšování zemědělských výnosů (například variabilní aplikací hnojiv) a dokumentací daného stavu (např. funkčnost závlahového systému nebo mapováním škod způsobených specifickými vlivy); typickým dronem pro tuto aplikaci je dron DJI P4 Multispectral s multispektrální kamerou s možností stanovení vegetačních indexů NDVI, NDRE, OSAVI, GNDVI a LCI. Právě vegetační indexy jsou častým způsobem popisu situace stavu vegetace a jejich hodnoty jsou použity ke stanovení způsobu variabilní aplikace hnojiv, osevního plánu nebo jako jeden z podkladů pro návrh závlahového systému.

precizni zemedelstvi dronem

Fotogrammetrie

Fotogrammetrie se, zjednodušeně řečeno, zabávý bezdotykovým měřením vzdáleností a rozměrů objektů reálného světa. Fotogrammetrie pak vychází ze skutečnosti, že existují geometrické vztahy mezi objektem (objekty) a jeho fotografií. Jinými slovy, informace o rozměrech objektů a vzdáleností mezi nimi se v případě fotogrammetrie nezískávají přímým měřením, ale měřením jejich fotografických obrazů. Při tomto postupu se samozřejmě vychází z úvahy, že snímek je přesným středovým průmětem fotografovaných objektů.

Výstupem fotogrammetrického snímkování je obvykle ortofotomapamračno bodů3D model,  digitální model povrchu atd. Dodaná data jsou georeferencována a ve formátu vhodném pro další zpracování v rámci GIS. Další informace k problematice fotogrammetrie jsou zpracovány v samostatném článku Fotogrammetrie s dronem.

Příkladem dronu pro tuto aplikační doménu z naší nabídky je DJI Phantom 4 RTK. Vhodnou kamerou pro fotogrammetrii pro univerzální dron DJI M300 RTK

Profi dron DJi P4 RTK pro fotogrammetrii nejen v zemědělství

Profi Dron DJI Phantom 4 RTK s velmi vyskou přesností georeference díky integrované RTK stanici. Tento profi dron je oblíben zejména ve stavebnictví, kde slouží k přesnému zaměřování staveb, vůpočtu kubatur apod.

Film a video 

Drony určené pro profi filmařskou, dokumentární a fotografickou práci, obvykle jsou tyto profi drony vybaveny profesionálními fotoaparáty nebo kamerami na gimbalu s možností záměny fotografické nebo filmařské techniky.

Záchranné a pátrací operace 

Jedná se zejména o práce hasičských záchranných sborů, policejních sborů apod., viz články hasičský dron a policejní dron. V těchto aplikacích je hojně využívána termovize, neboť se pracuje s odlišnou teplotou hledaného (živého) subjektu a okolí, viz například záchrana srnčat před senosečí.

firefighting dron DJI

Dron DJI M300 RTK jako hasičský dron při záchranné operaci.

 

Univerzální profi dron DJI M300 RTK

Dron DJI M300RTK je v současné době zřejmě nejčastěji používaným univerzálním profi dronem. Jedná se o univerzální dron společnosti DJI, který může být osazen různými senzory a tak použit pro aplikace od termovizní diagnostiky po fotogrammetrii či multispektrální snímkování. Technické parametry dronu DJI M300 RTK jsou uvedeny v tabulce níže. Vlajková loď DJI prošla několika úpravami - od minulé generace se mnohonásobně vylepšila skládací konstrukce, na které jsou nyní integrovány 2 RTK přijímače již v základním provedení. RTK může fungovat ve dvou režimech - pomocí pozemní GPS DJI stanice, nebo můžete RTK data čerpat po internetu pomocí komunikačního protokolu NTRIP (doporučujeme službu CZEPOS).

dji m300 RTK prumyslovy dron 1

Profi dron DJI M300 RTK, zde s LIDARem DJI Zenmuse L1

U tohoto dronu překvapí i letová doba. Dokonce je zde možnost měnit baterie v zapnutém stavu dronu bez nutnosti jeho vypnutí tzv. Hot-swap, důležitá je také možnost realizovat lety až s 55 min délkou (bez nákladu), s termokamerou DJI H20T jsme na 43 min letu, s dalšími senzory je doba letu uvedená v tabulce (pro další sensory/kamery je možnost odhadnout letovou dobu z grafu). Baterie DJI TB60 nyní disponují také samo vyhřívací funkcí a díky tomu dron může pracovat již v teplotách okolo -20°C.

Díky rozhraní DJI SkyPort je dron DJI M300 RTK rozšiřitelný o další non-DJI senzory, jako jsou například multispektrální kamery MicaSense.

 

Profi drony z naší nabídky

Drony DJI Enterprise

Společnost DJI je největším světovým výrobcem tzv profi dronů pro výše zmíněné aplikace. Drony společnosti DJI můžeme na trhu zakoupit již 15 let, byť v obecnou známost přešla až v posledních cca 5 letech a to zejména svým modelem DJI Phantom 2 Vision+ a později dronem DJI Mavic PRO, který v historii firmy zaznamenal největší úspěch z řad všech produktů.

Vedle hobby dronů a dronů pro poloprofesionální užití nabízí společnost DJI také kategorii dronů DJI Enterprise, která je určena pro výše uvedené aplikace od technické diagnostiky po záchranné operace a fotogrammetrii.

V níže uvedené tabulce jsme vybrali nejboblíbenější drony z kategorie DJI Enterprise.

 

DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED  DJI M300 RTK s DJI H20T DJI M30T 
46-5_dji-mavic-2-enterprise-advanced-dron-s-termokamerou-6 dron dji M300 RTK 270-1_profesionalni-dron-dji-m30-2
Termovize
Rozlišení [px] 640x512 640x512 640x512
Teplotní citlivost [mK] 50 mK <50 mK <50 mK
Max. teplotní rozsah [°C] -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
RGB kamera
Rozlišení [px] 48 Mpx 20 Mpx 48 Mpx
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
Maximální optický zoom 32x 23x 16x
Velikost optického senzoru 1/2" 1/1.7" 1/2"
Další senzorika
Laserový měřič vzdálenosti - 3 až 1200 m 3 až 1200 m
Letové vlastnosti
Maximální rychlost 72 km/h 82 km/h 82,8 km/h
Maximální doba letu 31 min 55 min 41 min
Vzletová hmotnost 828 g 6,3 kg 4 kg

 *multikamera DJI H20T obsahuje dvě termovize (obě s rozlišením 640x512px) a dvě RGB kamery, dále pak laserový měřič vzdálenosti, ** integrovaná multikamera pro dron DJI M30T se skládá  z dvou RGB kamer, termovize a laserového dálkoměru

Drony Autel

Pro inspekční práce v průmyslu a ve stavebnictví lze použít i drony Autel, jedná se například o dron s kamerou Autel EVO II PRO. Podrobnosti jsou uvedeny v níže uvedené tabulce dronů Autel.

EVO II EVO II PRO EVO II DUAL 640T
autel evo jpg autel evo pro jpg autel evo dual s termokamerou JPG
Obrazový senzor 1/2" CMOS 48MP 1" CMOS 20MP 1/2" CMOS 48MP
Apertura f/1.8 f/2.8 -f/11 f/1.8
Rozlišení videa 7680x4320 5472x3076 7680x4320
Maximální letová doba 40 minut 40 minut 38 minut
Termovize - - 640x512
Hmotnost 1127 g 1174 g 1150 g
Dosah signálu až 8.5 km až 8.5 km až 8.5 km
Maximální rychlost 72 km / h 72 km / h 72 km / h

 

Společnost Autel je také výrobce dronů s termovizií. Jedná se o dron EVO II DUAL 640T s termokamerou o rozlišení 640x512px a obrazovou frekvencí 30 Hz. Vedle termokamery s daným rozlišením je dron vybaven RGB kamerou s rozlišením 48 MPx a čtyřnásobným zoomem. Tento dron je vhodný pro všechny aplikace od technické diagnostiky po záchranné operace a noční vidění.

 dron s termovizi evo_dual_rtk_500_1

Dron s termovizí EVO II DUAL 640T s termokamerou o rozlišení 640x512px