Drony s kamerou

Základním vybavením dronu z hlediska snímací techniky je tzv. RGB (Red Green Blue) kamera, případně i termovizní kamera (pak jej nazýváme jako tzv. dron s termovizí, případně dron s termokamerou, což je významově stejné) nebo multikamera jako například DJI H20N (ta obsahuje 2x termokameru, 2x RGB kameru se starlight sensorem a laserový měřič vzdálenosti). Další možností je multispektrální kamera (jako v případě dronu DJI P4 Multispectral) nebo hyperspektrální kamera.

Nejvýznamnějším výrobcem dronů je dnes čínská společnost DJI, viz článek věnovaný jejím dronům Drony DJI. Existuje samozřejmě i celá řada dalších výrobců, mezi ty známější patří například Autel Robotics, viz článek Drony Autel.

Obsah

Drony s kamerou - přehled kategorií dronů

Pokud hovoříme o dronu s kamerou, myslíme tím obvykle dron z některé z následujících kategorií:

FPV dron - dron s pohledem z první osoby

Jedná se o dron s tzv. FPV kamerou, což je samozřejmě RGB kamera, která je ale uzpůsobena (stejně jako celý dron) obvykle pro tzv. FPV závody či jiné FPV využití (například speciální inspekční práce v průmyslu apod.). Zkratka FPV pak znamená First-Person View, tedy volně přeloženo jako "drony s pohledem z první osoby".  FPV drony s kamerou jsou i v nabídce od společnosti DJI, viz kategorie DJI FPV drony.

Hlavní uplatnění těchto dronů je v oblasti tzv. FPV závodů a pořizování působivých "proletových videí", kdy záběry z pohledu první osoby jsou samozřejmě zcela jiné, než při pohledu z první osoby (obvykle se používají k průletům budovou, úzkými prostory apod.). Další aplikační oblasti FPV dronů je technická diagnostika, zde se ale jedná o FPV drony uzpůsobené pro tuto aplikaci. 

FPV dron DJI

FPV dron od společnosti DJI

 

Hobby dron 

Kategorie dronů pro hobby využití je dnes velmi široká a nalezneme zde přístroje od několika tisíc korun (nebo dokonce do tisíce korun v případě mini dronů) po desítky tisíc korun, obvykle však do dvaceti tisíc korun. Pozor, dnes již řada dronů z kategorie hobby poskytuje video a foto výstup, ale i letové vlastnosti, poloprofesionálních nebo profesionálních přístrojů.

Z naší nabídky viz například drony od společnosti Autel, nebo velmi oblíbené hobby drony od společnosti DJI.

mceclip0-9

Dronem na pomezí hobby a profi dronu je dron Autel EVO II

 

Mini dron s kamerou

Touto kategorií jsou myšleny zejména levné mini drony. Parametry kamery ani letové vlastnosti neodpovídají profesionálnímu ani poloprofesionálnímu nasazení a svými letovými vlastnostmi i senzorickým vybavením odpovídají zábavnímu použití. Důraz je kladen na nízkou cenu a nízkou váhu tak, aby se zamezilo možnému riziku v případě nárazu tohoto dronu nebo jeho pádu.

 

Dron s termovizí

Termovize je kamera, která je schopna měřit povrchovou teplotu snímaných předmětů a to tzv. bezdotykově. Tj. dron s termovizí je schopen ze vzdálenosti i desítek metrů měřit povrchovou teplotu snímaných povrchů. Typické rozlišení termovize pro dron je dnes 640x512 pixelů. Využití dronu s termovizí je zejména v oblasti technické diagnostiky (diagnostika plochých střech, diagnostika rozvodů vysokého napětí, diagnostika fotovoltaických elektráren apod.) a při záchranných a pátracích operacích (viz např. záchrana srnčat před senosečí).

Této kategorii dronů s kamerou, včetně problematice bezdotykového měření teploty, se věnujeme v samostatném článku dron s termovizí. Dron s termovizí samozřejmě prakticky vždy také řadíme do kategorie profi dronů, jak je diskutována dále.

dron s termovizí dji mavic 2 enterprise advanced

Dron s termovizí DJI Mavic 2 Advanced Enterprise, zde při kontrole rozvodů vysokého napětí.

V následující tabulce je uveden přehled dronů s termovizí od společnosti DJI.

DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED  DJI M300 RTK s DJI H20T DJI M30T 
46-5_dji-mavic-2-enterprise-advanced-dron-s-termokamerou-6 dron dji M300 RTK 270-1_profesionalni-dron-dji-m30-2
Termovize
Rozlišení [px] 640x512 640x512 640x512
Teplotní citlivost [mK] 50 mK <50 mK <50 mK
Max. teplotní rozsah [°C] -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
RGB kamera
Rozlišení [px] 48 Mpx 20 Mpx 48 Mpx
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
Maximální optický zoom 32x 23x 16x
Velikost optického senzoru 1/2" 1/1.7" 1/2"
Další senzorika
Laserový měřič vzdálenosti - 3 až 1200 m 3 až 1200 m
Letové vlastnosti
Maximální rychlost 72 km/h 82 km/h 82,8 km/h
Maximální doba letu 31 min 55 min 41 min
Vzletová hmotnost 828 g 6,3 kg 4 kg

 *multikamera DJI H20T obsahuje dvě termovize (obě s rozlišením 640x512px) a dvě RGB kamery, dále pak laserový měřič vzdálenosti, ** integrovaná multikamera pro dron DJI M30T se skládá  z dvou RGB kamer, termovize a laserového dálkoměru

Profi dron (s kamerou)

Touto kategorií jsou myšleny drony pro profesionální nasazení v průmyslu či filmařině, případně pro specifické využití jako je např. policajní dron nebo hasičský dron. Dron z této kategorie také bývá nazýván jako profi dron a řadíme do této kategorie i drony s termovizí.

Profi drony jsou určeny pro nesení náročné dokumentární techniky (kamery či fotoaparáty) a nebo speciálních fotogrammetrických kamer (viz fotogrammetrie a pro tuto aplikaci např. kamera DJI Zenmuse P1), multikamer (jako již v úvodu zmíněná multikamera DJI H20N), případně další sensorické techniky (o dronu DJI P4 Multispectral s multispektrální kamerou jsme již hovořili).

 dji m300 RTK prumyslovy dron 1

DJI M300 RTK je typickým představitelem profi dronu. Díky univerzálnímu rozhraní DJI může nést celou řadu senzorů. Zde například LIDAR Zenmuse L1 s RGB kamerou s rozlišením 20MPx.

Typickým příkladem tzv. profi dronu je například dron DJI M300 RTK, který nemá integrovanou kameru, ale může být použit pro nesení mnoha různých kamer, termovizí, LIDARů apod.

Dron DJI M300RTK je v současné době zřejmě nejčastěji používaným univerzálním profi dronem. Jedná se o univerzální dron společnosti DJI, který může být osazen různými senzory a tak použit pro aplikace od termovizní diagnostiky po fotogrammetrii či multispektrální snímkování. Technické parametry dronu DJI M300 RTK jsou uvedeny v tabulce níže. Vlajková loď DJI prošla několika úpravami - od minulé generace se mnohonásobně vylepšila skládací konstrukce, na které jsou nyní integrovány 2 RTK přijímače již v základním provedení. RTK může fungovat ve dvou režimech - pomocí pozemní GPS DJI stanice, nebo můžete RTK data čerpat po internetu pomocí komunikačního protokolu NTRIP (doporučujeme službu CZEPOS).