Termovize fotovoltaických elektráren

Provádíme diagnostiku fotovoltaických elektráren pomocí dronu s termovizí (s termokamerou). Jedná se o kvantitativní měření povrchové teploty jednotlivých FV článků (tj. jednotlivých prvků každého), jehož cílem je nalezení fotovoltaický panelů s celkově nižším výkonem a to ať už z důvodu poškození či výrobní vady panelu (typicky rozlomený FV článek, praskliny křemíkového článku zvané jako "šnečí cestičky", tj. snail trails apod.).

I když jsou fotovoltaické panely často vybaveny možností měření výkonu, obvykle je tato možnost omezena na měření výkonu v rámci měniče, případně stringu, přičemž mnohem častější je měření výkonu pouze na výstupu měníče a to zejména u malých a středních elektráren. Ideálním způsobem kontroly jednotlivých FV elektrárny je však monitorování každého FV panelu individuálně.

fotovoltaicka elektrarna - termogram fotovoltaika-fotografie-mensi

 

Jednotlivé fotovoltaické panely jsou zapojeny v kombinaci sérového a paralelního zapojení

Pomocí dronu s termovizí zajišťujeme

Vizuální kontrola

Vizuální kontrola je nejsnadnější a tedy samozřejmě i nejlevnější způsob kontroly FV panelu. Pouhou vizuální kontrolou lze odhalit značnou část defektů FV panelů (delaminace, popraskané FV články, vypálené FV články, průnik vody a mnohé další) či dalších problémů (nevhodné zastínění, povrchové či vnitřní nečistoty apod.) nebo mechanických problémů (uvolnění panelu, špatný elektrický kontakt apod.). Pomocí dronu s kamerou  lze tyto inspekce provádět 

Vizuální kontrola má význam také dokumentární, kdy zajišťuje dokumentaci aktuálního stavu s možností porovnání se stavem v budoucnosti

Termovizní kontrola

Pouhou vizuální kontrolou je možné identifikovat velkou část defektů u FV panelů, jako jsou šnečí cestičky, zežloutnutí EVA fólie, vypálené FV články, delaminaci. Během vizuální kontroly je možné odhalit i vady na FV panelech, které pomocí monitoringu, nebo jiné sofistikovanější metody nejsou odhalitelné – uvolněné nebo chybějící úchytné háky, jejichž absence může způsobit uvolnění FV panelu za silnějšího větru.

Termovizní kontrolu (nebo správněji termografickou kontrolu) lze provádět při slunečném počasí s osvitem minimálně 500 W/m2. Kontrolu lze provádět pomocí ruční termokamery nebo pomocí kamery umístěné na dronu. Použití dronu s IR kamerou je výrazně efektivní zejména u velkých FVE nebo u střešních instalací, kde je obtížný přístup pro techniky. Termosnímky pořízené z dronu je možné složit do ucelené IR ortofotomapy a získat tak lepší přehled o rozmístění jednotlivých vad. Snímky jsou pořizovány IR kamerou s rozlišením 640 x 512 px a při přiblížení umožňují detailní pohled na FV panel.

Výslednou podobu termosnímků ovlivňuje intenzita záření, ochlazování větrem, úhel snímání, prach a jiné nečistoty na povrchu. Při IR kontrole je potřeba si všímat zejména rozložení teplot na FV panelu, tvar a rozmístění teplotních abnormalit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení