Změny v legislativě dronů 2024

V aktuálním roce 2024 nastalo několik poměrně pozitivních změn v provozu dronů, pojďme se na konkrétní změny podívat a rozebrat si dílčí rozdíly oproti situaci do konce minulého roku. Zde pak najdete Článek shrnující celkovou legislativu dronů. :) 

Kategorie provozů dronů a změny v nich

Provoz dronů může probíhat ve 3 kategoriích - nejčastější Open, méně častá Specific (spíše pro profesionální provoz dronů) a pro nás okrajová a nezajímavá Certified.

open specific certified kategorie provozu dronu

 

Open - slouží pro standardní provoz dronů dle pravidel

Zde došlo k očekávaným změnám v provozu dronů bez C štítku a v jemné úpravě povinností pilotů dronů s C štítkem.

Pro drony se štítkem C0 (tedy např. DJI Mini 4 PRO do 250 gramů) stačí pouze zaregistrovat provozovatele, pilotní průkaz mít pilot nemusí - stačí si přečíst uživatelskou příručku.

Pro těžší drony - tedy C1, C2 a výše jsou pravidla v rámci kategorie Open prakticky stejná. V kategorii Specific je provoz těchto těžších dronů mírně upraven viz níže v článku.

 

Drony bez C štítku resp. certifikace

Drony bez C štítku mohou být od 1.1.2024 provozovány pouze třema scénáři -

1) Pokud je dron bez štítku do 250 gramů, je možné jej provozovat v Open A1

2) pokud těžší 250 gr tak v podkategorii Open A3 - tedy 150 m od budov, lidí a obydlených oblastí

3) v kategorii Specific v rámci Oprávnění k provozu (s externím drone remote ID zařízením)- viz níže.

 

stitek C2 dji mavic

Specific - pro provoz v blízkosti měst a lidí - rizikovější provoz

Jinými slovy kategorie Specific slouží pro provoz dronů ve chvíli, kdy za určitých pravidel potřebujeme porušit pravidla kategorie Open a máme např. těžší dron.

Při provozu dronu v kategorii Specific musí být použito tzv. Remote ID. Většina dronů DJI od kategorie C1 má tuto funkci již zabudovanou, u dronů bez integrovaného zařízení (nejčastěji drony bez C štítku) je potřeba jej doplnit externím.

Dále došlo k pozitivním "formálním" změnám - k používanému Oprávnění k provozu (čistě v kategorii Specific) vznikla i podobná alternativa, která se nazývá Oprávnění k letu (které probíhá v Open, při rozporu se zeměpisnými zónami) a je nově bez poplatku 400 Kč. Samotné Oprávnění k provozu zůstalo, ale používá se nyní v jiné formě. V systému "portál provozovatele" při založení nové žádosti se zobrazí tabulka s výběrem, zda chcete založit žádost jako Oprávnění k letu (Okl), nebo Oprávnění k provozu (Okp). Pokud tedy chcete např. povolení pro létání v zástavbě jako doteď, volte Okl. 

Certified - slouží pro provoz dronů k přepravě osob apod. 

Nenastaly pro nás žádné podstatné změny.

 

urad pro civilni letectvi cr

 

Nejčastější dotazy k novinkám v legislativě dronů

Souhrnný článek o provozu dronů a legislativě, vám představí legislativu souhrnně, pojďme se nyní přesunout k nejčastějším dotazům k jednotlivým změnám od 2024.

Podal jsem omylem žádost o Okp místo nového Okl, co teď?

Podali jste začátkem roku 2024 žádost o Oprávnění k provozu a těchto změn jste si nevšimli? Nezoufejte, v systému portálu provozovatele je možné "Vzít žádost zpět" a poté požádat o vrácení poplatku. (V systému hledejte tlačítka viz níže). K vrácení poplatku je potřeba vyplnit žádost, do které doplníte osobní údaje, číslo jednací, číslo účtu a banku. Vzor žádosti o vrácení správního poplatku najdete zde. Poté nezapomeňte požádat o Okl tedy o Oprávnění k letu.  

                                                    

 

Můžu nadále létat se svým dronem/letadlem ikdyž nemám na dronu C štítek nebo certifikaci? 

Dobrá zpráva, nadále můžete. :) Pravidla od 1.1.2024 jsou následující:

1) Pokud je dron bez štítku do 250 gramů, je možné jej provozovat v Open A1

2) pokud těžší 250 gr tak v podkategorii Open A3 - tedy 150 m od budov, lidí a obydlených oblastí

3) v kategorii Specific v rámci Oprávnění k létání - viz výše.

 

Můj model DJI dronu štítek nemá, ale stejný dron prodaný v roce 2024 již štítek má, mohu jej získat i já zpětně?

Ano můžete, seznam dronů DJI se štítkem resp. certifikací se stále rozšiřuje a patří tam např. DJI Mavic 3 (PRO, classic, mavic 3 enterprise, Mavic 3 Thermal, DJI Air 3, DJI Mini 4 PRO, DJI M30T, DJI M350 RTK atd.) Zde najdete celý seznam dronů s C štítkem.