Vyhledávání srnčat před senosečí

V rámci naší nabídky v oblasti leteckých prací se zabýváme také ochranaou zvířat při sklizni a sečích za pomocí dronu s termovizí.

Základní parametry služny

  • vyhledávání srnčat probíha v brzkých ranních hodinách, tj. obvykle od 5:00;
  • brzké ranní hodiny jsou potřeba proto, že půda, kamenivo a další objekty, které jsou chápány jako "pozadí" nejsou doposud zahřáty a existuje zde dostatečný teplotní rozdílm mezi srnčetem a okolím;
  • s jedním pilotem lze během rána nalítat příbližně 5 až 10 ha a to podle toho, jak rychle dojde k ohřevu povrchu půdy, kameniva apod.;
  • to závisí na především na času východu Slunce a dále také zejména na stavu oblačnosti; dle těchto okolností lze měření obvykle provádět do 7:00 nebo někdy až 13:00 a později (pokud je velmi zataženo).

Pozor!: Pokud při procházení louky nebo pole najdu zvíře nebo jeho mládě, nikdy na ně nebudu sahat. Dotykem své ruky a přenesením svého pachu bych mládě ohrozil na životě (rodiče by jej odvrhli). Vím, že mláděti je vždy nejlépe s jeho rodiči a proto jej nebudu odnášet (pokud není vážně zraněno) do záchranné stanice. O nálezu osobně nebo telefonicky informuji myslivce nebo zemědělce, a poradím se s nimi na dalším postupu. - viz Desatero záchrany mláďat divokých zvířat při jarní senoseči (https://senosec.czu.cz/desatero).

Další informace k problematice