Školení: Úvod do termografie
Školení se v rozsahu 5 hodin věnuje problematice bezdotykového měření teploty a termografie. První polovina je věnována nezbytným fyzikálním základům problematiky (emisivita, odražená zdánlivá teplota, princip měření apod.), druhá polovina školení je pak věnována nejběžnějším aplikacím ručních termokamer a termokamer v souvislosti s drony. Na tato školení pak navazují jednotlivá aplikačně specializovaná školení. Termíny školení jsou pravidelně vypisovány a školení dle termínu probíhá online nebo prezenčně.
Toto školení je koncipováno jako úvod do problematiky bezdotykového měření tepoty za pomocí termokamery (termografie). I když se převážná většina aplikačních ukázek vztahuje na použití dronu s termovizí (tedy dronu s termokamerou), jedná se o obecný úvod do problematiky a školení se tak vztahuje i na jiné použití termokamery, včetně ručních termokamer.
Během školení je účastník seznámen s mezinárodní normou (která existuje i v českém překladu) ČSN ISO 18434-1, tj. Monitorování stavu a diagnostika strojů - Termografie - Část 1: Všeobecné postupy. Tuto normu neprodáváme, ale účastníkům školení její zakoupení před školením doporučujeme (není to pro samotné školení nezbytné, je to ale rozhodně doporučováno). Úvod k problematice také naleznete v článku Dron s termovizí.
Délka školení je 5 hodiny a je realizováno buď online s živým lektorem (nejedná se o předtočený záznam jako v případě online kurzů, které také nabízíme) nebo prezenčně.
Školení je rozděleno na dvě části, tj. na úvodní teoretickou část, kde jsou probírány základy problematiky měření teploty a termografie a dále z aplikační části, kde jsou diskutovány jednotlivé aplikace a rámcový přístup k nim z hlediska využití termografie.
Teoretická část
- obecný úvod do problematiky měření teploty
- terminologie v termografii dle ČSN ISO 18434-1
- emisivita, odražená zdánlivá teplota a princip bezdotykového měření teploty
- tři přístupy k technické diagnostice (reaktivní, preventivní, prediktivní)
- kvantitativní termografie x kvalitativní termografie
Aplikační část
V aplikační části jsou diskutovány jednotlivé aplikace a rámcový přístup k nim z hlediska využití termografie a to jak z hlediska vhodných podmínek pro měření, tak základního načrtnutí postupu měření a vyhodnocení naměřených dat.
- search and rescue - pátrání po ztracených osobách, využití termokamer hasiči
- termokamera a její parametry, radiometrická termokamera x neradiometrická termokamera
- termografie ve stavebnictví (obvodový plášť, střechy, tepelné mosty)
- termografie v teplárenství (inspekce produktovodů, podzemní únik médií)
- termografická kontrola elektrických rozvodů (přechodový odpor, hotspot)
- termografická kontrola fotovoltaických elektráren (podmínky měření, nastavení kamery, vyhodnocení dat, typické závady)
Doplňkové parametry
Kategorie: | Školení a dokumenty |
---|---|
Délka školení: | 5 hodin |
Typ školení: | s živým lektorem |
? Forma školení: | online nebo prezenčně |