DJI TERRA PRO - doživotní licence na 1 počítač - fotogrammetrický software
Fotogrammetrický software pro drony, to je DJI TERRA. Díky tomuto softwaru pro drony můžete skládat 2D mapy, 3D mapy, či konkrétní 3D objekty z vyfocených snímků dronem. Doživotní licence na 1 PC
Fotogrammetrický software pro drony, který vygeneruje 2D mapu, 3D mapu nebo 3D model
Díky rychlému rozvoji bezpilotních systémů a vývoji profesionálních dronů pro náročné nasazení je zde nyní možnost pořizovat s drony data, která se následně složí do 2D mapy, 3D mapy nebo 3D modelu. Vše funguje na bázi fotogrammetrie - zjednodušeně to znamená, že dron systematicky létá nad zadanou oblastí a fotí fotografie, které mezi sebou mají určitý překryv. Díky tomuto překryvu pak fotogrammetrický software DJI Terra dokáže složit požadovaný výsledek - mapu, či 3D model. Jak to celé funguje? Vše se odehrává v rámci 3 jednoduchých kroků.
Plánování autonomního letu dronem
Vše probíhá na PC nebo obrazovce vašeho tabletu (pomocí originální aplikace DJI Ground Station) - k dispozici je výběr mezi několika druhy mapovacích misí, vždy si vyberete dle toho jaký typ mapovací mise potřebujete. K dispozici jsou mapovací mise:
- 2D mapovací mise pojmenované jako "area mission planning"
- 3D mapovací mise pojmenované jako "Oblique mission planning"
- Koridorové mapování - vhodné pro liniové stavby pojmenované jako "Corridor Mission Planning"
- 3D modelovací mise daného objektu (pojmenovaný jako Deatailed inspection mission planning"
Ve chvíli kdy máte vybraný druh inspekce tak je potřeba zadat oblast, kterou chcete zmapovat, to uděláte jednoduše pomocí dotyku na hranice mapované oblasti, dále je potřeba vybrat si výšku, ze které dron bude zadanou oblast snímat, zde platí jednoduchá uměra - čím je dron výš, tím je oblast rychleji nasnímaná v nižším rozlišení. Naopak čím je dron níž, tím je oblast nasnímaná pomaleji, ale ve vyšším rozlišení. V těchto 3 krocích jste naplánovali autonomní mapovací misi pro dron a můžeme (plně autonomně) letět.
Sbírání dat dronem (fotogrammetrie)
Aplikace vyhodnotí ze zadaných údajů nejlepší trasu dle vlastních algoritmů, tuto trasu automaticky odešle do dronu a dron dle ní úplně sám celou oblast automaticky a sám nasnímá. Celý let včetně vzletu a přistání je plně autonomní a není potřeba dron nijak ovládat - pouze se zmáčkne jedno tlačítko.
Složení mapy či modelu z dronu
Tato část opět probíhá úplně automaticky, od vás je potřeba pouze nahrát do softwaru vyfocené fotky. Software si je "přečte" včetně GPS souřadnice a uplatní fotogrammetrii - na základě ní se jednotlivé fotografie složí do celkového přehledového modelu. K dispozici je skládání modelu u vás na PC pomocí vašeho HW, nebo je výpočet možné provádět tak, že se uploaduje na cloud DJI Terra a složení a spočítání mapy či modelu provedou servery DJI - výstup vám poté zašlou automaticky. (liší se dle zakoupené verze)
Jaké jsou možné výstupy díky fotogrammetrii s drony?
- 2D mapa - jeden ze standardních výstupů - mapa se složí v plné kvalitě po přistání a je k dispozici pro orientaci v terénu, či pro měření
- 2D mapa "realtime" - dron během letu odesílá nasbíraná data na zem, kde se rovnou tvoří 2D mapa - vhodné pro hasiče a záchranáře, kteří vyhledávají ztracené osoby v nepřístupném terénu, řeší živelnou pohromu, zemětřesení, sesuv půdy či jiné problémy...
- 2D multispektrální mapa - dle nasbíraných dat z dronu DJI P4 Multispectral se vytvoří přehledová mapa v požadovaných vegetačních indexech (NDVI, GNDVI, NDRE apod.)
- 3D mapa - standardní výstup, který se vytvoří v PC v plné kvalitě po přistání dronu na zem, možnosti měření jsou rozšířené oproti 2D mapě (k dispozici je navíc měření objemů, 3D vzdáleností a další)
- 3D model - jde o 3D výstup konkrétního objektu - sloupu vedení vysokého napětí, sochy, konkrétního domu apod. - vhodné pro podrobné rozlišení konkrétního objektu zájmu
- Mračno bodů - LIDAR - pomocí LIDARU DJI L1 je možné data zpracovat do tzv. mračna bodů, které naskenuje laserový skener, a které lze přímo exportovat do CADových souborů
Měření ve složené mapě či modelu z dronu
Ve složenému modelu či mapě je možné jednoduše vykonávat měření. Vy jako uživatel si můžete velmi snadno pomocí kliknutí myši zjistit souřadnice daného místa (např. poškozeného světlíku na střeše průmyslové haly) nebo si změřit vzdálenost mezi zadanými objekty (při plánování nové výstavby), nebo si změřit obsah oblasti (při plánování staveb) či měřit objemy hromad (materiálu) - písku, kamenů, sutě... (např. pro kamenolomy, deponie apod). Jednotlivé měření lze zaznamenat a napsat si k nim poznámku přímo do 3D modelu.
Výhodou také je, že po označení jednotlivého bodu v 3D modelu vám DJI Terra nabídne takzvaný "rozpad" - tedy jednotlivé fotky, které dané místo zachytily - díky tomu se lépe vytváří protokol o jednotlivých zjištěních.
Kde nachází profesionální drony uplatnění?
Drony do stavebnictví - výstavba budov, průmyslových hal
Drony pro liniové stavby - výstavba dálnic, silnic, železnic se velmi snadno zaznamenává
Drony do energetiky - inspekce pomocí klasické RGB kamery i IR termokamery se často používají pro vedení vysokého napětí
Drony pro bezpečnostní složky - od zaznamenávání dopravních nehod po řešení živelných katastrof
Drony pro zemědělství - mapování zdravotního stavu porostu pomocí RGB kamery, IR kamery ale hlavně pomocí multispektrálních kamer.
A kdekoliv jinde, kde je potřeba při plánování znát současnou situaci...
DJI Terra aktuálně podporuje zpracování dat z dronů a kamer:
- DJI Phantom 4 (kompletní modelová řada, tedy P4, P4A, P4P, P4PV2, P4PV2+, P4RTK)
- DJI P1 (na dronu DJI M300 RTK)
- DJI L1 (na dronu DJI M300 RTK)
- DJI H20 a termokamera na drony DJI H20T (na dronu DJI M300 RTK)
- DJI X7
- DJI P4 RTK
- DJI P4 Multispectral
- a starší drony a kamery, které již nemusí být aktuálně v nabídce