Dron DJI P4 RTK - dron do stavebnictví

Neohodnoceno

Dron DJI Phantom 4 RTK posouvá fotogrammetrii prováděnou drony na vyšší úroveň - díky upravené kameře pro fotogrammetrii a RTK dostáváme velmi snadno a rychle perfektně přesný 3D model, nebo 2D mapu nasnímané oblasti.

Dostupnost Momentálně nedostupné
Kód: 08
156 987 Kč 129 741,32 Kč bez DPH
Dron DJI P4 RTK - dron do stavebnictví
Neohodnoceno

Dron DJI Phantom 4 RTK - dron pro fotogrammetrii do stavebnictví

Stavební drony jsou vyhledávanou kategorií dronů DJI - stavbaři tak velmi snadno a jednoduše získají přesný model aktuálního stavu stavby. Díky ovladači s vestavěnou obrazovkou a předinstalovanou aplikací DJI GS PRO si velmi jednoduše zvolíte jakou oblast chcete snímat - následně ovladač sám a automaticky vypočítá trasu letu dronu pro snímání - ve chvíli kdy se vzduchem a opět automaticky nahraje letová trasa do dronu, tak dron automaticky vzlétne, dále automaticky provede snímání předem zadané oblasti a poté zase automaticky přistane - data ve formě fotek jsou připravena ve dronu pro stáhnutí a v PC už se pak opět automaticky vygeneruje 2D mapa nebo 3D model z dronu. 

Jaké nabízí dron do stavebnictví - DJI Phantom 4 RTK letové výkony?

Především nám jde o přesnost nasnímaných dat a jejich kvalitu. Phantom 4 RTK disponuje RTK přijímačem s přesností 1 cm horizontálně a 1,5 cm vertikálně, s tím, že absolutní horizontální přesnost 3D modelu je v rámci 5 cm při letu ze 100 metrové výšky s pozemním rozlišením 2,7 cm. V rámci jednoho 30 minutového letu (tedy na jednu baterii) je možnost pokrýt oblast až o 2 km2. 

Plánování letu DJI Phantom 4 RTK - dronu do stavebnictví

Plánování letu dronu je velmi jednoduché - V ovladači s integrovanou obrazovkou je již předinstalovaná aplikace DJI GS PRO, kterou si otevřete a dle mapového podkladu si označíte oblast, kterou chcete nasnímat - to je v podstatě vše. Aplikace již sama vyhodnotí nejlepší trasu dronu a vyhodnotí délku letu, zvolíte si rozlišení, ve kterém potřebujete mít výsledný model. Pokud potřebujete nižší rozlišení, tak dron poletí ve větší výšce a celou oblast pokryje velmi rychle a naopak - pokud je potřeba vysoké rozlišení, dron může letět třeba jen v 30 metrové výšce a rozlišení výsledného modelu bude díky tomu ultra vysoké.

Samotný let dronu DJI Phantom 4 RTK - uplatnění fotogrammetrie

Ve chvíli kdy máte vybranou oblast určenou pro snímání a rozlišení výsledného modelu je potřeba provést samotné snímání. Dron si položíte na volnou plochu a stisknutím jednoho tlačítka celou akci odstartujete - dron automaticky vzlétne a nasnímá celou zadanou oblast. Není potřeba do ovládání nijak zasahovat. Pokud dronu dojde v průběhu snímání baterie, automaticky se vrátí na bod vzletu, kde operátor baterii vymění a dron si automaticky najde poslední pozici snímání od které dále pokračuje.

Vyhodnocení nalétaných dat - složení 2D map a 3D modelů z dronu - pomocí fotogrammetrického softwaru DJI Terra


Tato část opět probíhá úplně automaticky, od vás je potřeba pouze nahrát do softwaru vyfocené fotky. Software si je "přečte" včetně GPS souřadnice a uplatní fotogrammetrii - na základě ní se jednotlivé fotografie složí do celkového přehledového modelu. K dispozici je skládání modelu u vás na PC pomocí vašeho HW, nebo je výpočet možné provádět tak, že se uploaduje na cloud DJI Terra a složení a spočítání mapy či modelu provedou servery DJI - výstup vám poté zašlou automaticky. (liší se dle zakoupené verze)


Jaké jsou možné výstupy díky fotogrammetrii s drony?

  • 2D mapa - jeden ze standardních výstupů - mapa se složí v plné kvalitě po přistání a je k dispozici pro orientaci v terénu, či pro měření
  • 2D mapa "realtime" - dron během letu odesílá nasbíraná data na zem, kde se rovnou tvoří 2D mapa - vhodné pro hasiče a záchranáře, kteří vyhledávají ztracené osoby v nepřístupném terénu, řeší živelnou pohromu, zemětřesení, sesuv půdy či jiné problémy...
  • 3D mapa - standardní výstup, který se vytvoří v PC v plné kvalitě po přistání dronu na zem, možnosti měření jsou rozšířené oproti 2D mapě (k dispozici je navíc měření objemů, 3D vzdáleností a další)
  • 3D model - jde o 3D výstup konkrétního objektu - sloupu vedení vysokého napětí, sochy, konkrétního domu apod. - vhodné pro podrobné rozlišení konkrétního objektu zájmu

Měření ve složené mapě či modelu z dronu


Ve složenému modelu či mapě je možné jednoduše vykonávat měření. Vy jako uživatel si můžete velmi snadno pomocí kliknutí myši zjistit souřadnice daného místa (např. poškozeného světlíku na střeše průmyslové haly) nebo si změřit vzdálenost mezi zadanými objekty (při plánování nové výstavby), nebo si změřit obsah oblasti (při plánování staveb) či měřit objemy hromad (materiálu) - písku, kamenů, sutě... (např. pro kamenolomy, deponie apod). Jednotlivé měření lze zaznamenat a napsat si k nim poznámku přímo do 3D modelu.
Výhodou také je, že po označení jednotlivého bodu v 3D modelu vám DJI Terra nabídne takzvaný "rozpad" - tedy jednotlivé fotky, které dané místo zachytily - díky tomu se lépe vytváří protokol o jednotlivých zjištěních.

Doplňkové parametry

Kategorie: Neaktuální modely - DJI drony
? Maximální rychlost: 58 km/h
? Maximální doba letu (výměnná baterie): 30 min
Vzletová hmotnost: 1391 g
Konstrukce dronu: kvadrokoptéra
? Dosah signálu z ovladače: 5-7 km
? Rozlišení fotografií z kamery: 20 Mpix
? Rozlišení videa z kamery: 4K
? Velikost snímače kamery: 1"
Rozměry: 350 x 350 mm
Přepravní kufr: ANO, součástí balení
? Provozní teplota: 0 °C až 40 °C
? Zmapovaná oblast na jednu baterii: až 70 ha