Elektrocentrála nebo nabíjecí stanice? Nová úroveň powerbanky

Elektrocentrála vs. Nabíjecí stanice - Co je lepší a kdy?

Elektrocentrála je známý zdroj elektrické energie, který vyniká v bezstarostném provozu a má výhodu zejména v tom, že poskytuje poměrně velký výkon pro nejrůznější zařízení od notebooku až po bourací kladivo. Nevýhodou elektrocentrály ovšem je, že při provozu je poměrně hlučná a díky tomu není vhodná pro dlouhodobý provoz. Pokud chcete napájet chatu, karavan, nebo hausbót elektrickou energií, jsou v dnešní době i lepší způsoby jak to provést než hučící a smrdící elektrocentrálou. :) 

Nabíjecí stanice EcoFlow - moderní bateriová "elektrocentrála"

Nabíjecí stanice si můžete snadno představit jako krabici plnou profi bateriových článků, která nabízí několik možných zásuvek a to od nejmenšího USB-C až po největší plnohodnotné zásuvky na 230V. Nabíjecí stanice se vyrábí v několika modelech, které poskytují různé výkony, dle toho jaké potřebujete napájet domácí spotřebiče. Řečeno čísly se pohybujeme od 300 W u základních modelů, přes 1800 W u středních modelů až do 3600 W u profesionálních modelů. S poskytovanými výkony souvisí také kapacita baterií, která je od 256 Wh u základních stanic, přes 1024 Wh u středních stanic až po 3600 Wh u profi stanic. Takže třeba notebook nabijete 4,5x, resp. 15,5x resp. 54,5x takže nejde jen o ledajakou baterečku. Pokud by to ale nestačilo, tak kapacita lze dále navyšovat použitím externích baterií. Velkou výhodou je také fakt, že po 3000 cyklech budete mít stále 80% kapacity tedy životnosti stanice stále k dispozici. Jen připomeneme, že 3000 cyklů je přes 8 let denního používání. Zaujalo Vás to? Pojďme si to blíže rozebrat. :)

ecoflow reklama 2

Nabíjecí stanice Ecoflow River Pro

 

Za jak dlouho nabiju svou nabíjecí stanici? Mohu nabíjet solárními panely?

Ecoflow nabíjecí stanice mají široké možnosti svého nabíjení a to od klasického síťového nabíjení, dále je možné všechny stanice nabíjet ze solárních panelů, k dispozici je také nabíjení stanice z auta nebo je možné některé modely nabíjet pomocí USB-C konektoru. Klasické nabíjení vás překvapí svou rychlostí, kdy skoro všechny stanice nehledě na jejich kapacitu jsou nabité z 0 na 80% za 1 hodinu (kromě Delta Mini a největší stanice Delta Pro). Toho se dosahuje pomocí technologie X-stream, která nabíjí v jednu chvíli několik jednotlivých bateriových bloků, ze kterých se stanice skládá a díky tomu je nabíjení tak rychlé a efektivní.

Velkou výhodou, kterou mají nabíjecí stanice EcoFlow je solární nabíjení, které podporuje každý model. Dle kapacity stanice je zvolen maximální povolený příkon solárních panelů a díky tomu se všechny nabíjecí stanice nabijí ze solárních panelů za cca 3 hod - tedy za jedno slunečné dopoledne.

 

Nabíjecí stanice EcoFlow - modelová řada River

Jedná se o základní modelovou řadu používanou zejména pro víkendové pobyty mimo dosah elektrické sítě. Poskytuje výkony od 300W do 800W a kapacitu od 256 Wh do 768 Wh. Pro srovnání přinášíme přehlednou tabulku:

    EcoFlow River - modelová řada River 2 River 2 Max River 2 PRO
Kapacita stanice 256 Wh 512 Wh 768 Wh
Poskytovaný výkon (stálý) 300 W 500 W 800 W
Poskytovaný výkon (špičkový) 600 W 1000 W 1600 W
Počet nabití průměrného dronu 6,5 13 17,5
Počet nabití průměrného notebooku 4,3 8,6 11,6
Počet nabití průměrného fotoaparátu 16,3 32,6 43,6
Počet nabití průměrného mobilu 13,7 27,4 36,4

Dron s kapacitou baterie 40 Wh - např. DJI Air 2S
Notebook s kapacitou baterie 60 Wh. - např. Lenovo ThinkPad E14
Fotoaparát s kapacitou baterie 16 Wh - např. Sony A7 III
Mobil s kapacitou baterie 19 Wh - např. Samsung S22

 

nabijeci stanice ecoflow river 2_1

Nabíjecí stanice EcoFlow River

 

Jak již bylo řečeno, všechny stanice je možné kromě klasického nabití ze sítě nabíjet také ze solárních panelů - všechny stanice se solárně nabijí cca za 3 hodiny - úměrně ke kapacitě nabíjecí stanice se totiž zvyšuje maximální připojitelný nabíjecí výkon ze solárních panelů. Ke stanicím jsou snadno připojitelné solární panely ecoflow, nebo jakékoliv jiné solární panely s napětím a proudem v povolených mezích. (dle modelu stanice)

 

Nabíjecí stanice EcoFlow - modelová řada Delta

Stanice modelové řady Delta představují v nabídce střední a nejvyšší modely. Poskytují velké kapacity od 900 Wh do 3600 Wh a poskytují výkony od 1400 W do 3600 W. Jedná se o spolehlivý zdroj elektrické energie pro cca týdenní až nepřetržité fungování mimo elektrickou síť. Velkou výhodou je, že kromě podpory solárního nabíjení je zde i podpora EcoFlow Smart Generátoru, což je chytrá elektrocentrála, která se automaticky spouští dle potřeby - rozebereme si ji dále v článku. Velkou výhodou řady Delta je také rozšiřitelnost o další externí baterie a tím navýšení kapacity dle potřeby. Pro srovnání nabízíme tabulku nabíjecích stanic EcoFlow Delta níže. 

 

Delta mini Delta 2 Delta Max 1600 Delta Max 2000 Delta Pro
Kapacita nabíjecí stanice 882 Wh 1024 Wh 1600 Wh 2000 Wh 3600 Wh
Poskytovaný výkon (stálý) 1400 W 1800 W 2000 W 2000 W 3600 W
Poskytovaný výkon (špičkový) 2200 W 2700 W 5000 W 5000 W 7200 W
Technologie článků NiCd LiFePo NiCd NiCd LiFePo
Pokles kapacity na 80% po počtu cyklů 800 3000 800 800 3500
Počet nabití průměrného dronu 20 23,3 36 45,8 82
Počet nabití průměrného notebooku 13,2 15,5 24 30,5 54,5
Počet nabití průměrného fotoaparátu 50 58,2 90 114,5 204,5
Počet nabití průměrného mobilu 42 49 76,5 96,5 172,2

Dron s kapacitou baterie 40 Wh - např. DJI Air 2S
Notebook s kapacitou baterie 60 Wh. - např. Lenovo ThinkPad E14
Fotoaparát s kapacitou baterie 16 Wh - např. Sony A7 III
Mobil s kapacitou baterie 19 Wh - např. Samsung S22

nabijeci stanice ecoflow delta_1

 Nabíjecí stanice EcoFlow Delta Max

 

Používaná technologie článků LiFePo4....

 Novější řady nabíjecích stanic používají technologii článků LiFePo4, která vyniká svou trvanlivostí kdy při 8 letém denním použití bude mít baterie stále 80% své kapacity, velkou výhodou je také odolnost proti podvybití článků. Zároveň jsou LiFePo4 baterie ty nejbezpečnější v porovnání s ostatními technologiemi.

Solární nabíjení stanice podrobněji...

Jak už bylo řečeno, tak každá nabíjecí stanice EcoFlow podporuje solární nabíjení, které lze realizovat 2 cestami. První cestou je použití originálních solárních panelů EcoFlow, které se připojí ke stanici pomocí přibaleného kabelu s konektory MC4 na straně FVE panelu a s konektorem XT60 na straně nabíjecí stanice. Konektor MC4 je standardní konektor, který nalezneme na drtivé většině solárních panelů - používá se dlouhodobě a díky tomu je možné připojit i solární panely třetích stran - tedy i ty, které již máte na střeše 5-10 let. Je ale potřeba dodržet předepsané rozpětí napětí a maximální proud - to se liší dle modelu nabíjecí stanice. U populárního modelu River 2 Pro je max. nabíjecí výkon 220W a rozsah nabíjecího  napětí je 11-50V a max. proud pak 13 A. Při vyšším dodávaném nabíjecím výkonu se nabíjení nepřeruší a stanice si odebere pouze svůj maximální výkon, jaký zužitkuje.

solarni panel ecoflow

EPS funkce

Nabíjecí stanice EcoFlow disponují velmi chytrou funkcí, která zajišťuje záložní zdroj energie. Funguje to tak, že nabíjecí stanici připojíte do sítě a do stanice připojíte např. lednici. Lednice je v tomto zapojení skrz nabíjecí stanici napájena přímo ze sítě. Ve chvíli kdy vypadne elektřina, tak se do 30 ms stanice zapne a převezme napájení lednice, které pokračuje dokud se stanice nevybije, nebo dokud není obnovena dodávka elektřiny.

Mobilní aplikace EcoFlow

Ke každé nabíjecí stanici je možné se připojit pomocí mobilního telefonu a podívat se na stav nabití, provozní dobu do vybití, dobu potřebnou k nabití a nastovat různé limity - max. nabití, max vybití, maximální nabíjecí proud apod. Velká výhoda také je, že lze z aplikace zapínat jednotlivé bloky zásuvek/nabíjecích konektorů.

 mceclip0-34

A co když týden nesvítí sluníčko? Chytrá elektrocentrála!

Nabíjecí stanice jsou spolehlivým zdrojem elektrické energie a pokud si správně spočítáte Vaši spotřebu, tak Vám i bez nabíjení mohou napájet např. chatu celý týden. Pokud nechcete nebo nemůžete použít nabíjení ze solárních panelů, je možné nabíjet stanici také pomocí chytré elektrocentrály EcoFlow Smart Generator - chytrost spočívá v tom, že elektrocentrála je propojená s nabíjecí stanicí pomocí klasického i datového kabelu a ve chvíli, kdy nabití stanice poklesne pod určitou úroveň, tak se elektrocentrála sama nastartuje a nabíjí do nastavené úrovně, nebo do maximálního nabití stanice. Po nabití stanice se elektrocentrála automaticky vypne. Vše je kompatibilní a vše můžete nastavit z ovládací aplikace EcoFlow. Navíc má tato elektrocentrála 2 zásuvky na 230V, takže je možné ji provozovat jako klasickou elektrocentrálu i bez nabíjecí stanice. Její výkon je 1900 W. 

A nebo můžete k nabíjení stanice použít klasickou elektrocentrálu, kterou již máte. :) 

elektrocentrala ecoflow smart generator

Elektrocentrála EcoFlow Smart Generator (vlevo)

a nabíjecí stanice EcoFlow Delta Pro (na obrázku vpravo)