DJI Mavic 3 Multispectral - dron s multispektrální kamerou DJI M3M

5 hodnocení

DJI Mavic 3 Multispectral je nový revoluční dron s multispektrální kamerou, osvitovým senzorem a RTK přijímačem pro rychlé a přesné skládání multispektrálních map, Tento dron nabízí pokročilou multispektrální kameru nabízející 5 snímaných pásem - Red, Red Edge, Green, NIR a to při rozlišení 5 MPx. Díky inovované konstrukci nabízí DJI M3M až 43 minut letu na jednu baterii.

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Kód: DJIM0244EC
109 900 Kč 90 826,45 Kč bez DPH
DJI Mavic 3 Multispectral - dron s multispektrální kamerou DJI M3M
5 hodnocení
4,8 5 hodnocení

DJI Mavic 3 Multispectral - revoluční dron pro precizní zemědělství

Nástupce legendárního DJI P4M - dronu s multispektrální kamerou pro precizní zemědělství je zde. Nový model DJI M3M stojí na platformě DJI Mavic 3, ale nově má integrovanou multispektrální kameru se snímanými pásmy Red, Red Edge, Green, NIR, k dispozici je dále také 20 Mpx klasická RGB kamera. Na jeden let je možné kvalitně nasnímat až 200 hektarů při letové době maximálně 43 minut. K dispozici je nově mapování kopírující terén, takže vinice a sady nově namapujete velmi snadno i bez předchozích zkušeností. Vše se pak snadno zpracuje v přímo kompatibilním softwaru DJI Terra nebo DJI SmartFarm.

Kamerová výbava podrobně

Dron disponuje kamerami ve složení Red, Red Edge, Green a NIR, které mají rozlišení 5 Mpx. Dále je k dispozici klasická kamera RGB, s rozlišením 20 Mpx a snímačem o velikosti 4/3". Kamery jsou schopné fotit s minimálním intervalem 0,7 sekundy a fotí synchronizovaně v řádech milisekund. Na horní straně dronu DJI Mavic 3 Multispectral nalezneme osvitový senzor, který snímá intenzitu a úhel slunečního záření. Snímky jsou díky tomu kompenzovány na dopočítaný ideální úhel a intenzitu osvitu slunce. Integrovaný je také RTK snímač s podporou i české NTRIP sítě CZEPOS který poskytuje snímkům přesné umístění do prostoru s odchylkou 1,5 cm vertikálně a 1 cm horizontálně. 

Vyhodnocovací software DJI Terra a nově DJI Smart Farm

Dron DJI Mavic 3 Multispectral má jednu obrovskou výhodu - tou je navazující a přímo kompatibilní software, který poskládá mapy z jednotlivých fotek, vyhodnotí zemědělské indexy a nebo provede další pokročilé analýzy obrazu. (V případě mapování sadu je např. možné spočítat stromy, používat automatickou analýzu obrazu na polehání plodin, zapojení porostu apod. - podpora v Q2/2023) Data z dronu jsou také kompatibilní s dalšími zavedenými softwary a díky tomu je možné tento dron s multispektrální kamerou použít např. pro: mapování sucha, mapování stavu lesů a různé jiné úlohy pro krajinnou ekologii.

Prodloužená doba letu resp. pokryvnost

Díky použití motorů a vrtulí s vyšší účinností klesla hlučnost, ale hlavně stoupla doba letu až na 43 minut (je použitá také nově vyvinutá Lithium Cobaltová baterie s vysokou kapacitou a účinností). Odolnost proti větru stoupla o 20% procent oproti předchozímu modelu - dronu pro precizní zemědělství DJI P4M. Díky zvýšené době letu a kvalitnějšímu rozlišení multispektrální kamery, resp. jednotlivých pásem se zvedla i pokryvnost na jeden let, která je aktuálně 200 hektarů. A to při rozlišení GSD 5,7 cm/pix, výšce letu 217 m a překryvech 70% dopředný a 60% boční. 

Vylepšený přenos obrazu

Nový DJI M3M - tedy Mavic 3 s multispektrální kamerou pro precizní zemědělství nabízí přenos obrazu DJI O3, který nejen zvýšil dosah signálu, ale také došlo k výraznému zlepšení jeho stability. 
Dosah signálu s použitím technologie přenosu obrazu O3+ je aktuálně následující:

  • 1,5-3 km v oblastech se silným rušením signálu - např. létání na okraji města
  • 3-6 km v oblastech s mírným zarušením signálu - např. létání u průmyslových parků/skladů, nebo kopcovitá krajina
  • 6-8 km v oblastech bez zarušení - otevřená krajina bez kopců

DJI O3 nabízí také přenos obrazu z dronu do ovladače při rozlišení fullHD a 30 snímcích za sekundu
 

DJI RC PRO - vylepšený ovladač s integrovaným displejem

Nový DJI RC Pro ovladač k dronu, který nabízí delší dobu provozu na jedno nabití a to až 3 hod oproti předchůdci. Další vylepšení jsou na poli rychlosti nabíjení, dále 4G komunikace, která je nyní podporovaná přes DJI Cellular dongle. Díky anténám 2T4R s vysokým ziskem se dostáváme na latenci obrazu 120 ms, Díky vysoce svítivé obrazovce se svítivostí 1000 nitů a speciálním outdoor režimem, který lépe vykresluje stíny při pozorování displeje na slunečním světle se zlepšuje vykreslení scény a pilot má díky tomu lepší přehled o snímaném objektu. 

Zvýšená bezpečnost letu

Platforma DJI Mavic 3 dostala 8 protinárazových kamer, které v plné míře převzala i DJI M3 Multispectral. Díky 4 párům protinárazových kamer se zlepšila stabilita dronu ve stísněných prostorech a zároveň se zlepšila schopnost odhalit přesněji a rychleji překážku, které se dron vyhne plynuleji než dříve. Zvýšená bezpečnost letu je zejména ve směrech pravý a levý bok dronu + oblast nad dronem, všechna tato protinárazová čidla fungují i v normálním letovém režimu, což je také posun oproti minulému modelu.

Srovnání s dřívějšími modely profi dronů pro precizní zemědělství

DJI P4 Multispectral

Předchozí model dronu s integrovanou multispektrální kamerou byl DJI P4M, který integroval multispektrální kameru do těla klasického dronu DJI Phantom 4. Mimo multispektrální kamery mělo DJI v tomto dronu zaintegrovaný i RTK přijímač a senzor osvitu, který snímal jak intenzitu tak úhel slunce. Toto řešení bylo spolehlivé, ale s dobou letu okolo 25 minut nebylo příliš vhodné pro mapování rozsáhlých oblastí.


DJI M300 RTK + Micasense Altum 

Profi dron DJI M300 RTK s multispektrální kamerou Micasense Altum je nejvyšší možnou konfigurací dronu s multispektrální kamerou a to jak z hlediska přesnosti nasbíraných dat, tak z hlediska letové doby, stability letu. Bohužel je ale mnohem těžší než DJI M3M a díky tomu je zhoršený "handling" s dronem a s vybavením. Na druhou stranu DJI M300 RTK disponuje výměnnými senzory a je tedy možné použít 1 dron pro více účelů.