5 důvodů, proč nyní koupit dron s termokamerou DJI Mavic 2 Enterprise Advanced

Pokud jste přemýšleli o nákupu dostupného profesionálního dronu s termokamerou, pak je ten správný okamžik právě teď! Nový dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced za dostupnou cenu se skvělými parametry je zde! Průmyslová inspekce dronem je nyní mnohem dostupnější a začít podnikání s drony je mnohem jednodušší.

Dron s termokamerou se stává již obyčejným pracovním nástrojem, který se snadno obsluhuje a přináší kvalitní data v podobě snímků pro údržbu. Dron dokáže z bezpečné vzdálenosti vykonávat kontroly šroubových spojů, svarů, nátěrů, antikorozních ochran apod. Velmi často také není potřeba odstávky kontrolovaného zařízení - takže kromě snížení nákladů na kontroly a revize se také zvyšuje bezpečnost provádění těchto inspekcí. Velké tepelné resp. finanční ztráty dokáže snadno detekovat termokamera na dronu. Preventivní kontroly mohou odhalit závažnější problémy dříve, než dojde k poškozením či k odstávce. 

5 hlavních důvodů, proč koupit dron s termovizí DJI Mavic 2 Enterprise Advanced

Veškerá elektronika se postupem času zmenšuje a zlevňuje, jde o přirozený proces, který potkal počítače, telefony, drony, termokamery i drony s termokamerou. :-) Dříve si drony s termokamerou najímaly firmy externě pomocí firem, která jednorázově vykonala službu a zkontrolovala zadanou oblast. V dnešní době už je cena dronu s kvalitním vybavením tak nízká, že tento model přestává dávat ekonomický smysl. Dříve také byla nevýhoda v tom, že vybavení dronů bylo velmi jednostranně zaměřené, to už dnes neplatí, drony jsou čím dál univerzálnější a snadno používatelné u DJI Mavic 2 Enterprise Advanced hovoříme doslova o revoluci, tento model můžeme nazvat jako "game changer" tedy natolik převratný dron, který může převrátit celé odvětví naruby, pojďme se na něj tedy podívat.

 

1. Integrovaná radiometrická termokamera (termovize) s rozlišením 640x512 px

Termokamera je potřebná pro sledování provozů, kde se pracuje s rozdíly teplot (např. solární panely, produktovody s horkou párou, chlazené boxy, úniky studeného či teplého materiálu ze sila) nebo kde dochází k dynamickému zatížení některých pohyblivých částí, které se díky tomuto zatížení mohou přehřívat. Dále je termokamera vhodná pro kontrolu zatékání do plochých střech, ke kontrole fasádních izolací, detekce vzniku tepelných mostů apod. Záběr použití termokamery je velmi široký a proto kdybychom si my kupovali dron, volili bychom určitě verzi s termokamerou aktuálně je nejvyšší rozlišení termokamery, které lze dostat na komerční dron 640x512 px- touto termokamerou disponuje DJI Mavic 2 Enterprise Advanced aktuálně profesionální dron v nejlepším poměru cena výkon

 

Co to znamená, že je dron vybaven radiometrickou termokamerou?

Pokud je termokamera na dronu radiometrická, znamená to, že z vyfocené a uložené IR fotky - odborně termogramu, lze zpětně zjistit teplotní data. To znamená, že si vyfotíte termogram např. podezřele teplého fotovoltaického panelu a později v počítači si můžete změřit všechny teploty všech součástí velmi podrobně a vložit je do protokolu o měření. Pokud by termokamera byla NEradiometrická, tak by se s ní daly vyfotit pouze barevné obrázky, ale teploty bychom zpětně nezjistili. Ukázka použití radiometrické kamery je níže - termogram se změřenými teplotami až při práci na PC.

 

 

2. Inspekční kamera s rozlišením 48 Mpx a 32 násobným zoomem

V případě průmyslových inspekcí se dostáváme do blízkosti velmi drahých objektů a zařízení, je proto nejlepší, když se s dronem budeme pohybovat co nejdále, čímž snížíme případné škody. Důležité ale je kvalitně si přiblížit detaily kritických míst - šroubů a matic, svarů, styků apod., proto je potřebné disponovat kamerou s co největším zoomem - a proto použijeme DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, který disponuje 32 násobným zoomem v rámci klasické RGB kamery, která má rozlišení 48 Mpx. Tento zoom je sice digitální, ale vzhledem k vysokému rozlišení kamery je přiblížené místo vždy alespoň dostatečné detailní. Kromě 48 Mpx fotografií je k dispozici také 4K video, ve kterém lze také zoomovat, byť ne s takovým rozsahem. Pro termokameru je k dispozici také digitální zoom, který poskytuje až 16 násobné přiblížení.

 

 

3. Tvorba 2D map a 3D modelů dronem - fotogrammetrie 

Zní to složitě, ale pomocí principů fotogrammetrie lze s DJI Mavic 2 Enterprise Advanced pořizovat perfektní 2D mapy či 3D modely. V podstatě jde o to, že se s dronem nafotí několik fotografií, které se mezi sebou o něco překrývají. Díky tomuto překryvu se jednotlivé fotky složí v DJI Terra do mapy či 3D modelu, ve kterém lze dokonce velmi přesně měřit a to jak vzdálenosti, tak obsahy či objemy objektů. Nejlepší na tom všem je, že pořízení fotografií, samotný let a složení do 2D mapy či 3D modelu proběhne plně automaticky. Od vás se pouze očekává označení zájmové oblasti - tedy té oblasti, kterou chcete nasnímat - dron už bude létat plně autonomně - od vzletu přes samotný let po přistání - bez jediného dotyku kniplů. Nejde jen o nějakou "hezkou věc navíc" ale jedná se o velmi využívanou funkci a to zejména ve stavebnictví, v lomech, deponiích apod. V těchto provozech se takto měří objem uloženého materiálu, objem zásob apod. Ve stavebnictví se pomocí 2D map z dronu plánuje liniová výstavba, či se zjišťuje dodržování harmonogramů apod.

4. Autonomní průmyslové inspekce a RTK modul - když je potřeba centimetrová přesnost

Autonomní průmyslové inspekce jsou velké téma, které má DJI brilantně zpracované, k dispozici jsou dva druhy autonomní průmyslové inspekce ze vzduchu, které lze uplatnit, jde o:

Waypoint flight

Jedná se o první možnost pro provedení autonomní mise - jde o nastavení jednotlivých bodů průletu, které dron proletí a zároveň je k nim možnost nastavit i akci, kterou provede kamera (např. vyfotit fotku, nahrání videa) takto je možnost nastavit až 240 jednotlivých bodů průletu a celou misi je možné uložit a periodicky opakovat. 

 

Live Mission recording

Jde o ještě sofistikovanější metodu pro provádění autonomních inspekcí pomocí dronu. Funguje to tak, že vy jako pilot nalítáte vzorovou inspekci, při které se provedení celé inspekce zaznamená do paměti dronu. Live mission recording je tak sofistikovaná, že zaznamenává absolutně všechny pohyby dronu (natočení, rychlost), včetně všech GPS pozic a pohybů s kamerou, fotografování, natáčení. Oproti waypoint flight, kde se dron nastavuje pouze v konkrétních bodech se v live mission recording jedná o provedení inspekce v poměru 1:1 s předchozím vzorovým letem. Samozřejmě je možnost periodického opakování i s mnoha měsíčním rozestupem.

RTK modul je přijímač velmi přesných pozičních dat, které jsou potřebné, pokud je požadavek na co nejpřesnější GPS souřadnice u fotografií, videí a tímpádem i u 2D map a 3D modelů. DJI Mavic 2 Enterprise Advanced takový modul má k dispozici v rámci volitelného příslušenství. Výhodou je, že komunikuje s "RTK sítí" v České republice a to výhradně pomocí internetu a tak není potřeba používat pozemní RTK stanici (což je další krám navíc). Letová doba se pohybuje i s nasazeným RTK modulem okolo 25 min, což poskytuje dostatečnou dobu pro letové operace bez přerušení. Letové baterie jsou samozřejmě vyměnitelné a dokoupitelné v jakémkoliv počtu. Jeho dolet je v rámci jednotek kilometrů (dle Evropské legislativy bychom měli létat na dohled pilota) Dron není potřeba nijak servisovat, před letem je potřeba pouze dodržet provozní teplotu baterií (případně na baterii zapnout vyhřívání) a nesmí panovat deštivé počasí - dron není voděodolný.

5. Bezkonkurenční cena dronu a jeho výbava

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced je v první řadě nabízen za bezkonkurenční cenu, která odpovídá ceně "3 zakázek externí firmy s dronem" nebo jednomu průměrnému servisnímu zásahu, který vznikne v případě zanedbání údržby. V druhé řadě je potřeba zmínit perfektně postavené vybavení, které je v ceně dronu - jde o voděodolný kufr s krytím proti vodě IP67, ovladač s integrovanou obrazovkou, LED světlem, majákem a reproduktorem, v balení je také pár náhradních vrtulí a nabíječky. Za příplatek je k dispozici už jen RTK modul a samozřejmě letové baterie do dronu. V podstatě tak obdržíte dron "v plné výbavě" a dle způsobu užití si můžete přikoupit RTK modul.

 

DJI drony pro firmy, soukromníky, výzkumné ústavy a vzdělávací instituce...

Drony DJI Enterprise rádi přijedeme předvést a rádi provedeme testovací měření. DJI Mavic 2 Enterprise  ADVANCED jsou častým dronem na českém trhu a proto Vám rádi dron nezávazně předvedeme, v případě koupě jej předáme osobně, nastavíme jej a naučíme Vás  s ním létat, případně se dohodneme na dalších odborných školeních. 

Další informace a odkazy