Jaký zvolit dron s termokamerou pro profesionální letecké práce?

Jaké jsou možnosti když potřebuji dron s termokamerou? Jak je na tom DJI Mavic s termokamerou? 


Dron s termokamerou v současné době zastupuje stále žádanější technické vybavení jak pro firmy, které služby s dronem poskytují, tak pro firmy, které chtějí provádět inspekce vlastních průmyslových areálů, vybavení či produktovodů pomocí vlastních proškolených lidí. Termokamery na dronech prochází poměrně rychlým vývojem (který je však pomalejší než u samotných dronů) , proto se podíváme na aktuální možnosti DJI termokamer, kamer a dalších čidel, softwarů a periferií, které drony DJI nabízejí. Na začátek bych chtěl poznamenat, že používání dronů DJI Enterprise je velmi snadné a to jak z pohledu letu (dron je plně stabilizaovaný ve vešch ohledech) tak z pohledu uživatelského prostředí dronů (snadné nastavení dronu, snadné vhodnocení nasbíraných dat).
Začneme od nejlevnějšího dronu s termokamerou, tedy DJI Mavic DUAL,(aktualizace: tento dron je od 5/2021 mimo produkci a k 9/2021 se vyprodaly poslední kusy) podíváme se na jeho nástupce polo profesionálního dronu s termokamerou DJI Mavic 2 Enterprise Advanced (nový dron v produkci od začátku roku 2021) a dostaneme se až k vlajkové lodi, tedy k profesionálnímu dronu DJI M300 RTK s termokamerou DJI H20T.

Levný dron s termokamerou - DJI Mavic 2 Enterprise DUAL (od září 2021 nahrazen modelem Advanced)


DJI Mavic 2 Enterprise DUAL - už název napovídá, tento dron vychází z oblíbeného modelu DJI Mavic 2, který je v tomto případě osazen termokamerou FLIR Lepton i klasickou RGB kamerou. Termokamera na dron u  má rozlišení 160x120 px a dokáže měřit teploty živě (teploty nelze zaznamenat jinak než screenshotem obrazovky). Tyto teploty kamera měří ve dvou scénářích:

  1. Manuální měření teploty - V jednom bodě obrazovky, který si vyberete pomocí dotyku, kamera měří teplotu, jedná se o maximálně jeden bod, který je statický a objekt není nijak sledován.
  2. Automatické vyhledávání teplot - termokamera na dronu dokáže vyhledávat nejteplejší a nejstudenější bod. Funguje to tak, že Vy jako uživatel si nastavíte na obrazovce oblast měření a termokamera na dronu už automaticky vyhledává nejteplejší a nejstudenější bod, ke kterému zobrazí bod v obraze a vypíše teplotu. Zároveň je vypočítávána průměrná teplota v zadané oblasti. 

Tento dron je určen zejména pro vyhledávání osob, zvířat (stále populárnější vyhánění srnčat před senosečí) a základní průmyslové inspekce. Zároveň je tento dron vhodný i pro hasiče. Ti často potřebují vyhledávat ohniska požáru v nepřístupném terénu či v rozlehlých průmyslových areálech, vidět zásah shora (skrz organizaci jednotlivých hasičů velitelem zásahu), nebo dohledávat osoby. Dron je vhodný i pro základní průmyslové inspekce. Cenově se pohybujeme s tímto dronem okolo 63 000 - 83 000 czk bez dph dle vybavení, termokamera i klasická kamera je neměnná. Na baterii dron vydrží v letu cca 25 min - baterie je měnitelná a nabije se cca za hodinu.

Dron s termokamerou (pro profi použití) DJI Mavic 2 enterprise ADVANCED


DJI Mavic 2 enterprise ADVANCED, je vylepšený model a jeho konstrukce je podobná jako u DJI Mavic 2 Enterprise DUAL. Hlavní vylepšení u dronu DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED přišlo v rámci kamer, inovovaný model nyní nabízí termokameru s rozlišením 640x512 px, tato termokamera je radiometrická, to znamená, že dokáže v rámci fotky zaznamenat teploty ke všem jednotlivým pixelům, to předchozí model "DUAL" neuměl. Tyto termo fotografie, odborně termogramy lze později analyzovat v PC v programu DJI Thermal Analysis Tool V2.0 a lze je vkládat do protokolů o měření. Navíc rozlišení 640x512 px je největší rozlišení termokamery, které lze na dronu aktuálně mít. Termokamera na dronu dále umí živě vyhledávat nejstudenější a nejteplejší bod, počítat průměr všech hodnot a umí měřit teplotu v zadaném bodě. (stejně jako předchozí model DJI Mavic 2 Enterprise DUAL) Mavic Advanced - tedy nový dron s termokamerou je díky rozlišení 640x512 px vhodný pro všechny druhy průmyslové inspekce, vyhledávání ohnisek požárů, osob a zvířat. Díky termokameře s vysokým rozlišením lze použít DJI Mavic 2 enterprise ADVANCED také pro složky IZS, např. jako hasičský dron - protože je malý, skladný a odolný. Kromě perfektní termokamery boduje také DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED také klasickou RGB kamerou - ta je s rozlišením 48 MPx nejpokročilejší v této kategorii dronů, díky vysokému rozlišení z ní dostaneme perfektně kvalitní podklady pro protokoly o měření, dále s ní lze provádět i zoomování - k dispozici je až 32 násobné přiblížení. Pokud potřebujete k práci pouze termokameru a klasickou kameru a nechystáte se dron rozšiřovat o další senzory (např. LIDAR, fotogrammetrická kamera) pak jde o dron ve velmi dobrém poměru cena/výkon. Cenově se pohybujeme okolo 130tis bez dph a dle příplatkového vybavení (RTK modulu, softwaru pro skládání 3D modelů a 2D map, letových baterií do dronu) se dostaneme se až na 150tis bez dph. 

 

 

Profesionální dron s termokamerou - DJI M300 RTK s termokamerou DJI H20T či dalšími senzory

DJI M300 RTK a DJI H20T je aktuálně nejpokročilejší dron s termokamerou na světě a vlajková loď DJI Enterprise. Jedná se o model, který je čistě určen jako dron pro průmysl, průmyslovou inspekci produktovodů, v energetice, průmyslových objektů, komínů, sloupů, mostů apod. a také pro  bezpečnostní složky - (vojenskou) policii, hasiče, armádu horskou službu apod. DJI M300 RTK disponuje letovou dobou až 55 min, vestavěnými RTK snímači, rozsahem pracovních teplot od -20°C do +50°C, širokou nabídkou kamer a senzorů, krytím proti vodě, FPV kamerou pro pilota a další... Termokamera DJI H20T disponuje rozlišením 640x512 px, navíc však přidává 23x opticky zoomovatelnou kameru pro přiblížení jednotlivých součástek - šroubů, matic apod. K dispozici je také širokoúhlá kamera pro snímání map a laserový měřič vzdálenosti, který dokáže zjistit vzdálenost dronu od měřeného objektu a jeho polohu. K dispozici je i 8 násobný digitální zoom termokamery, která díky kvalitní optice poskytuje ostrý obraz a kvalitní detaily. To vše v jednom multisnímačí - tedy termokameře DJI H20T. Oproti řadám Mavic Enterprise je k dispozici také několik dalších vyměnitelných snímačů. Např. laserový skener LIDAR DJI L1, kamera určená přímo pro fotogrametrii DJI P1, inspekční kamera DJI H20, Světlo Z15 atd.  Cenově se pohybujeme okolo 500 tis CZK bez DPH za sestavu dronu DJI M300 RTK + termokamery DJI H20T.

FLIR TZ20-R - radiometrická termokamera na drony DJI s opticko digitálním zoomem

 FLIR představil termokameru s optickým zoomem FLIR TZ20-R na drony DJI M300 RTK (aktuální modelová řada) a DJI M200 V2 (neaktuální modelová řada) s 2 termo snímači, které oproti sobě mají různý úhel záběru objektivu. To znamená, že jeden snímač a objektiv poskytuje úhel záběru 95° poté nastupuje digitální zoom z tohoto snímače, jakmile se úroveň digitálního zoomu z prvního snímače přiblíží užšímu úhlu záběru druhého snímače (18°), přepne se výstupní obraz na tento druhý snímač, kde je již obraz bez ořezání digitálního zoomu. Ve chvíli kdy je obraz již přepnutý na druhý snímač nastupuje opět digitální zoom až do celkového 20 násobného termo zoomu. Tato termokamera je skvělá pro vyhledávání osob - krytí perimetru, dokumentaci zločinů, či pro horskou službu při záchranných operacích - pro odhalení osob v lavině, v lese apod.

DJI XT2 -  termokamera na dron s rgb kamerou (od roku 2021 nahrazeno DJI H20T)


Dříve vyráběná termokamera na dron se sensorem od FLIRU nabízela rozlišení 640x512 px nebo 336x256 px. K dispozici je i RGB kamera, která sice má rozlišení 4K, ale nenabízí žádný zoom (ani digitální). Podporovaná je s DJI M200 V2, resp DJI M210 V2 (RTK), dále s DJI M600 PRO, Cenově je kamera dražší než DJI H20T a proto pozbývá smyslu, její výroba byla proto ukončena. Nástupcem je termokamera pro drony DJI H20T.

DJI XT - samotná termokamera na dron - mimo výrobu


Šlo o jednoduchou termokameru na dron. Jedná se čistě o termokameru (tedy bez možnosti náhledu z klasické kamery) a s gimbalem, nabízela rozlišení buďto 336x256 px, nebo 640x512 px a sensor od FLIRu. Podporovaná je s DJI M200, resp DJI M210, DJI Inspire 1, DJI M600 a dalšími.... Vzhledem k ukončení výroby dronů, se kterými byla tato termokamera podporována, je také již mimo výrobu, alternativou může být Mavic Advanced nebo DJI H20T.

Výše zmíněné drony jsou navrženy v oddělení DJI Enterprise (dříve DJI Profi-line), které se stará o produkci pracovních, či průmyslových dronů, proto mají drony často název obsahující slovo "Enterprise". K průmyslovým inspekcím lze také omezeně použít drony DJI z řady Hobby - hlavně modely s vysokým rozlišením kamery.