Fotogrammetrie s dronem

Fotogrammetrie - vysvětlení problematiky

Slovo fotogrammetrie vzniklo složením tří řecký slov: photos (světlo), gramma (záznam), metron (měřit). Termín fotogrammetrie vznikl ve snaze pojmenovat činnost, která se zabývá využitím světelných záznamů či obrazů pro měření velikosti objektů a vzdáleností mezi nimi. Můžeme tak hovořit o nepřímém bezdotykovém měření vzdáleností a rozměrů. Alternativním a nebo doplňkovým měřením k fotogrammetrii je použití technologie LIDAR, kdy k měření vzdálenosti dochází pomocí měření doby odrazu laserového paprsku, který je za tímto účelem emitován.

Informace o rozměrech objektů a vzdáleností mezi nimi se v případě fotogrammetrie nezískávají přímým měřením, ale měřením jejich fotografických obrazů. Při tomto postupu se samozřejmě vychází z úvahy, že daný použitý snímek je přesným středovým průmětem fotografovaných objektů.

Základním krokem fotogrammetrie je převedení tohoto středového průmětu na průmět pravoúhlý. Fotogrammetrie pak vychází ze skutečnosti, že existují geometrické vztahy mezi objektem (objekty) a jeho fotografií či obrazem.

dji terra slozena mapa z dronu

Pro tyto účely ale musí být snímek pořízen zvláštním aparátem se speciálním vybavením, které se nazývá fotografická měřická komora. Proto se také fotoaparátu pro pořizování fotogrammetrických snímků někdy říká právě fotografická měřická komora. Snímky pořízené tímto přístrojem pak nazýváme jako "fotogrammetrické snímky". Fotogrammetrické snímky jsou pořizovány s dostatečným překryvem tak, aby byla každá část (fotogrammetricky) snímané scény (tzv. zájmová oblast) zachycena na snímcích opakovaně.

Fotogrammetrie s pomocí dronu

I když v minulosti byl pojem letecké fotogrammetrie spojen s použitím dopravních letadel, je dnes tento pojem spojován především s aplikací dronů spolu se specifickým fotogrammetrickým vybavením. Další možností je pak satelitní fotogrammetrie.

Drony jsou pro  účely fotogrammetrie vybaveny speciální fotogrammetrickou kamerou a často pak také tzv. RTK stanicí, která do značné míry eliminuje chybu určování polohy pomocí GPS a řádově tak zvyšuje přesnost stanovení polohy dronu při pořizování fotogrammetrických snímků.

Dron DJI P4 RTK pro přesné měření a fotogrammetrii

Z naší nabídky je typickým dronem pro pořízení fotogrammetrických dat dron DJI P4 RTK, kde dochází k přesnému georeferencování s pomocí již zmiňované RTK stanice, obdobně jako v případě dronu DJI M300 RTK. Fotogrammetrická data z obou dronů jsou pak zpracována v rámci software DJI Terra.

Připravili jsme pro vás krátky návod k práci s dronem DJI P4 RTK a jeho využití v oblasti fotogrammetrie.

Vedle úzce zaměřeného dronu DJI P4M je dron DJI M300 RTK tzv. univerzální dron, který vedle přesné kamery pro pořizování fotogrammetrických dat DJI Zenmuse P1 může být vybaven i např. LIDARem DJI Zenmuse L1 a díky rozhraní DJI SkyPort pak libovolným senzorem třetích stran (oblíbeným příkladem je multispektrální kamera MicaSense).

dji zenmuse P1

Univerzální profi dron DJI M300 RTK s fotogrammetrickou kamerou DJI Zenmuse P1.

Rozlišení kamery pro fotogrammetrii DJI Zenmuse P1 je 45 MPx, velikost snímače pak 1". Možnost výměnných objektivů z této kamery pak dělá perfektní nástroj pro ultra přesné mapovací i modelovací mise. Pro kameru jsou k dispozici objektivy s ohniskovými vzdálenostmi 24 mm, 35 mm a 50 mm. Kamera si pojmenuje složky dle názvů misí i s datum jejich pořízení a ukládá do nich strukturovaně data, samostatně a chronologicky pak ukládá GPS data a časová razítka k jednotlivým fotkám. EXIF či metadata fotky obsahují: kompletní GPS lokalitu a to včetně absolutní a relativní výšky, dále parametry pro gimbal a jeho natočení ve 3 osách, rychlost dronu, aktuální zrychlení dronu a další data. 

 • 2D Ortomozaiky - mapy - Perfektní i při použití bez vlícovacích bodů (GCP) a to s přesností 3 cm horizontálně a 5 cm vertikálně
 • 3D Oblique mise - 3D modely vyfoceny stylem Oblique - tedy pohledem dolů k zemi - díky využití Smart Oblique funkce získáváte modely sejmuty z několika úhlů, což je vhodné pro správné a hlavně přesné vygenerování centimetrově přesných 3D modely, X
 • Detailní modelovací mise - díky speciální funkci pro modelování je nyní možné vytvořit 3D model u objektů, které nejsou kolmo pod dronem , typicky skály, vysoké stavby, vysoké technické celky
 • Real time mapping mission - Tato funkce je vhodná pro "search and rescue" mise, kdy je např. po živelné katastrofě potřeba rychle získat přehledový model daného místa - model vzniká velmi rychle při letu dronu.

Typické aplikace letecké fotogrammetrie 

 • lesnictví - plánování výsadby a těžby dřeva, rozlišení věku a druhu dřeviny, odhad dřevní hmoty, odhad škod, segmentace druhů dřeva
 • zemědělství - projektování zemědělských staveb (meliorizace), zjišťování škod (škůdci, vichřice apod.)
 • stavebnictví - dokumentace staveb a jejich výstavby, dokumentace zemních prací, kontrola technického stavu staveb (přehrady, dopravní stavby, objekty před rekonstrukcí)
 • architektura - dokumentace historických staveb a jejich digitalizace
 • územní plánování
 • geologie - mapování, odhalování povrchových i podpovrchových nalezišť
 • technická diagnostika - mapování technologií, produktovodů apod.
 • a mnohé další

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení