Termovizní diagnostika teplárenenských celků a produktovodů

V oblasti teplárenství jsou možnosti nasazení dronů velmi široké. Toto nasezení dronů pak nabízíme v rámci našich služeb v oblasti leteckých prací.

Drony zde mohou posloužit pro vytváření dokumentace objektů a technologí na základě pořízení fotogrammetrických dat za pomocí nejmodernějších profi dronů s možností RTK lokalizace (jako je například DJI P4 RTK nebo univerzální dron DJI M300 RTK s fotogrammetrickou kamerou DJI Zenmuse P1). Výstupem jsou pak GIS data, nebo realistické 3D modely pro plánování rekonstrukce, další projekční plánování nebo rekonstrukce.

Častější je pak nasazení dronů s termovizí. Ty jsou použity pro bezdotykové měření teploty na povrchu snímaných objektů. Pomáhají tak vyhodnotit technický stav technologických celků a jejich součástí. Typické je použití pro kontroly teplovodů nebo pak obecně produktovodů. Díky schopnosti měřit povrchovou teplotu tak pomáhají vyhodnotit stav tepelné izolace produktovodů, jejich poškození a následné rozlévání média (např. teplé vody) do okolí apod. 

Typické aplikace:

  • mapování, tvorba GIS podkladů, 3D modely techologických celků a jejich součástí;
  • diagnostika nadzemních a podzemních produktovodů, lokalizace poškození tepelné izolace a úniků médií a to jak nadzemní, tak u podzemních produktovodů;
  • lokalizace podzemních produktovodů.

 

termovizni diagnostika v teplarenstvi

Příklad výstupu z naší práce za použití dronu s termovizí - termografické mapové podklady k lokalizaci podzemních produktovodů a jejich závad. Mapa je složena ze stovek samostatných termogramů (snímků pořízených dronem s termovizí). Pro účely článku byla mapa zmenšena.