Hasičský dron

Hasičským dronem samozřejmě myslíme dron pro hasičské záchranné akce od likvidace požárů a dohledávání osob, po záchranné operace v souvislosti s pohřešovanými osobami, ale třeba i vyhledávání srnčat před senosečí. Základní informace k dronům a RGB kamerám jsou shrnuty v článku Drony s kamerou.

Pátrání po osobách s termovizí

V aplikaci vyhledávání a záchrana osob se při použití termovize využívá teplotního kontrastu mezi měřeným objektem a okolím; to je samozřejmě možné jen za vhodných podmínek, tj. typicky za soumraku, během noci a nebo i během dne, pokuď je teplota vzduchu podstatně nižší než tělesná teplota 37 °C a zároveň je sluneční záření slabé, tj. je silně pod mrakem.

S termovizí vidíme do značné míři skrze kouř i mlhu

Při použití termovize se využívá se nejen teplotního rozdílu objektu od okolí jak bylo zmíněno, ale i schopnost termovize (do značné míry) vidět skrze kouř a mlhu; dron s termovizí zde slouží nejen k vyhledávání osob, ale také k lokalizaci ohnisek požárů a tak přesnějšímu řízení záchranné operace. Základní informace k problematice dronu s termovizí, fyzikálního fungování termovize apod. jsou uvedeny v samostatném článku Dron s termovizí.

firefighting dron DJI 2

S termovizí jsme schopni vidět skrze kouř a mlhu.

Dejte přednost integrované termovizní kameře nikoli univerzálnímu dronu

Pro výše uvedené účely se obvykle používají drony, které mají integrovanou termovizní kameru (jako např. DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED nebo DJI M30T) univerzální drony jako je DJI M300 RTK a to proto, že tato univerzální řešení jsou zbytečně drahá, objemná a méně operatibilní pro zásahy hasičů.

Srovnání parametrů tří výše zmíněných dronů je v následující tabulce.

DJI Mavic 2 Enterprise ADVANCED  DJI M300 RTK s DJI H20T DJI M30T 
46-5_dji-mavic-2-enterprise-advanced-dron-s-termokamerou-6 dron dji M300 RTK 270-1_profesionalni-dron-dji-m30-2
Termovize
Rozlišení [px] 640x512 640x512 640x512
Teplotní citlivost [mK] 50 mK <50 mK <50 mK
Max. teplotní rozsah [°C] -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C -40 °C až +550 °C
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
RGB kamera
Rozlišení [px] 48 Mpx 20 Mpx 48 Mpx
Poznámka integrovaná *multikamera **multikamera
Maximální optický zoom 32x 23x 16x
Velikost optického senzoru 1/2" 1/1.7" 1/2"
Další senzorika
Laserový měřič vzdálenosti - 3 až 1200 m 3 až 1200 m
Letové vlastnosti
Maximální rychlost 72 km/h 82 km/h 82,8 km/h
Maximální doba letu 31 min 55 min 41 min
Vzletová hmotnost 828 g 6,3 kg 4 kg

 *multikamera DJI H20T obsahuje dvě termovize (obě s rozlišením 640x512px) a dvě RGB kamery, dále pak laserový měřič vzdálenosti, ** integrovaná multikamera pro dron DJI M30T se skládá  z dvou RGB kamer, termovize a laserového dálkoměru

Požadavky na termovizi

Vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci, kdy není měřena teplota, vystačíme si s jednoduším přístupem (odborně se jedná o kvalitativní termografii) a. Nemusíme se tak starat o nastavení emisivity a odražené zdánlivé teploty, neboť při tomto použití jsou tyto parametry irelevantní. Protože je však aplikace závislá na teplotním rozdílu mezi vyhledávaným objektem a okolím, je hlavním požadavkem na termovizi teplotní citlivost a homogenita obrazu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení