Profesionální dron s (termokamerou) DJI M300 RTK

DJI Enterprise provedlo malou (r)evoluci ve světě profesionálních dronů a inspekčních (termo)kamer, najednou tedy představilo profesionální dron DJI M300 RTK a také novou termokameru a kamery a s nimi navíc také spoustu novinek stran příslušenství... DJI M300 RTK a DJI H20T je tedy nejpokročilejší dron s termovizí pro profesionální použití (viz profi dron). Důležité ale je, že u dronu DJI M300 RTK byla zvolena nová cenová politika, dron tak již v základu disponuje např. RTK tedy pokročilý GPS přijímač, protinárazová čidla ze všech směrů, ale hlavně disponuje letovou dobou až 55 min.

dron s termovizi DJI

Dron DJI M300 RTK s novou termovizní kamerou DJI H20T

Na profesionální drony jsou stanoveny vysoké nároky - co je tedy u DJI M300 RTK nového?


DJI M300 RTK jak už jsme zmiňovali disponuje letovou dobou až 55 min, bavíme se tedy o letovém čase bez zátěže, v případě využití nové hybridní kamery DJI Zenmuse H20 je reálná letová doba 45 min a to už je velmi nadprůměrné. Pokud budete 45 min létat v průmyslových oblastech či areálech, může se stát, že unavíte svou prostorovou představivost což zvyšuje pravděpodobnost kolize, nově tedy DJI M300 RTK má protinárazová čidla nainstalovaná ze všech 6 směrů letu. Pokud by přece jen mělo dojít ke kontaktu s nějakým objektem, nebo by došlo k výpadku motoru či selhání vrtule umí nově tento dron přistát i pomocí 3 vrtulí, dron je ovladatelný sice omezeně, ale navést jej na bezpečné místo Vám umožní. Bezpečnost provozu také určitě zvýší nový systém "health managmentu" flotily dronů, což může být oříšek, pokud provozujete více dronů, sad baterií a kamer.

Video představení od DJI Enterprise naznačuje, že použití tohoto dronu bude hlavně v průmyslových inspekcích a v oblastech vyhledávání osob (dalo by se říci něco ve smyslu vymáhání práva), zajímavým použitím určitě bude také vyhledávání ohnisek požárů, okrajové použití pak bude i vyhledávání zvířat.

 

S novým dronem přichází i nové termokamery, kamery, LIDAR...

Pro správnou součinnost jsou samozřejmě kamery s dronem úzce propojeny a dává tak smysl prezentovat dron s kamerou DJI Zenmuse H20 nebo s dronní termokamerou DJI H20T jako ucelené řešení, obě součásti by totiž bez sebe navzájem nemohly fungovat.

Nová hybridní kamera DJI Zenmuse H20 přináší 3 snímače v jedné kameře na drony.

DJI Zenmuse H20 je zamýšlena jako průmyslová inspekční kamera, která poskytne ten nejlepší záznam, náhled a přiblížení za těch nejnáročnějších podmínek. Je vhodná do provozů, areálů a objektů, kde není třeba sledovat teploty. (pro sledování teplot je vhodná termokamera DJI Zenmuse H20T - popis níže)

Kamera H20 se tedy skládá ze třech snímačů v jednom těle, jde o: Širokoúhlá kamera pro pořizování přehledových snímků, létání podle displeje a orientaci v terénu širokoúhlá kamera disponuje rozlišením12 MPx. Zoomovací kamera s 23 násobným hybridním optickým zoomem a 20 MPx pro sledování objektů, přibližování kritických míst a zaznamenávání kritických detailů v tom nejvyšším rozlišení. Laserový dálkoměr - pomocí něj můžeme zjišťovat vzdálenost dronu od měřeného objektu až na 1200 m, díky tomuto měření určíme přesnou GPS pozici označeného objektu a  můžeme sdílet.

Nová hybridní termokamera DJI Zenmuse H20T pak představuje nejpokročilejší termokameru na dron

DJI H20T je zamýšlena jako inspekční termokamera pro zjišťování stavu objektů, průmyslových zařízení, sledování průmyslových provozů, kde se pracuje s teplotou, Na DJI H20T je nejdůležitější termokamera s rozlišením 640x512 px dokáže pořizovat radiometrické snímky, teplotní citlivost 50 mK a přesnost +-2°C pak předurčuje tuto termokameru jako ideální nástroj pro průmyslové inspekce (vyhledáváním defektů v izolaci, hotspotů ve fotovoltaických panelech, chybám v izolátorech na vedení vysokého napětí apod.) a také pro vyhledávání osob. Všechny ostatní senzory jsou totožné jako u DJI H20 - tedy širokoúhlá kamera s 12 MPx, zoomovací kamera s 20 Mpx a 23x optickým zoomem, laserový dálkoměr pro přesnou lokalizaci defektů (např. v izolaci) a osob.

Lidar DJI L1 pro laserové skenování 

LIDAR DJI Zenmuse L1 pro profesionální drony DJI M300 RTK dovoluje pořizovat velmi rychle a přesně mračno bodů zadaného objektu či oblasti a to až 200 ha na jeden let, při přesnosti 5 cm vertikálně a 10 cm horizontálně. Podporuje až 3 zpětné odrazy, což zaručuje mimořádně podrobné modely terénu. Díky 240 000 přijatých bodů za sekundu se jedná o nejrychlejší způsob mapování a modelování zadané oblasti či modelu.

mceclip0-4

LIDAR DJI Zenmuse L1 pro dron DJI M300 RTK

Kamera DJI P1 pro fotogrammetrii z dronu 

Fotogrammetrická kamera DJI P1 je určena pro perfektně přesné zaznamenávání zadané oblasti pomocí fotografií a následné složení 2D mapy či 3D modelu na základě principu fotogrammetrie. Díky FULL-FRAME snímači o rozlišení 45 MPx, velikosti pixelu 4,4 mikrometru, velmi přesnému gimbalu a v neposlední řadě díky integrovanému RTK v dronu DJI M300 RTK, se dostáváme na neuvěřitelnou podrobnost mapy či modelu, a v neposlední řadě přesnost a rychlost potřebnou pro složení výsledného celku. Kamera DJI P1 má vyměnitelné objektivy pro optimální úhel záběru.

Profesionální DJI drony pro výzkumné ústavy a vzdělávací instituce...


Drony DJI Enterprise rádi přijedeme předvést a rádi provedeme testovací měření. Kromě fyzické ukázky a testů je k dispozici pro DJI M300 RTK a jeho kamery také DJI SDK tedy vývojářské knihovny pro vývoj vlastní mobilní aplikace.

V případě dotazů ohledně DJI M300 RTK, termokamer či jiných DJI Enterprise výrobků jsme Vám k dispozici na emailu: info@eko-drony.cz či na telefonu: 737 410 213