Porovnání profi dronů DJI M300 RTK a DJI Mavic 2 Enterprise Advanced

V tomto článku bych rád srovnal nejvyspělejší drony s termovizí od značky DJI a to aktuální vlajkovou loď DJI M300 RTK a druhý nejpokročilejší dron DJI Mavic 2 Enterprise Advanced. Na první pohled se totiž může zdát, že drony jsou navzájem nahraditelné, což podle mě není pravda. Rád bych popsal výhody a nevýhody jednotlivých konstrukčních řešení modelů dronů.

Co potřebuji vědět, když vybírám profesionální dron?

Nejdůležitější je v první řadě znát primární použití dronu, kterému přizpůsobíme výběr konkrétního modelu dronu. Rozmyslete si, zda je pro vás prioritou pouze termokamera, nebo chcete používat i jiné snímače, jak malé objekty budete sledovat, jakou prioritu pro vás hraje cena, hmotnost a skladnost dronu. Máme odpovědi na otázky výše? Tak jdeme na přehled nejdůležitějších rozdílů mezi drony dle mého názoru.

DJI Mavic 2 Enterprise Advanced - levnější dron s termokamerou

Jak už z názvu DJI Mavic 2 Enterprise Advanced vyplývá, tak tento dron je postaven na platformě DJI Mavic 2, která je velmi spolehlivá, malá a lehká. Dron připravený k letu váží pouze 909 gramů a ve složeném stavu dosahuje rozměrů pouze cca 20x10x10 cm - což je perfektní pro manipulaci a převoz dronu. Veškerá technika, kterou potřebujete k provádění inspekcí je sbalitelná do jednoho kufříku o rozměrech cca 35x30x20 cm - díky tomu se snáze dostanete do nepřístupných míst a obecně se s dronem lépe pracuje. Termokamera má rozlišení 640x512 px a je radiometrická (což znamená možnost zaznamenávání teplotních dat pro pozdější analýzu v PC) - k termokameře je na dronu integrovaná také klasická RGB kamera, která má velikost snímače 1/2" a rozlišení 48 MPx - není zde možnost optického zoomu (což je přiblížení objektů bez ztráty kvality). Dron je vhodný pro průmyslové inspekce, kde prim hraje termokamera - klasická kamera je sice velmi kvalitní a poskytuje perfektně podrobné fotografie i videa, ale ztrátové digitální zoomování může být občas nevýhodné resp. nedostatečně kvalitní (při 4 násobném zoomu jsme na rozlišení 12 Mpx, při 10 násobném zoomu jsme na rozlišení 4,8 Mpx atd), fotogrammetrické mise (mapování a modelování zadaných oblastí) a pro vyhledávání osob a zvířat (velmi vhodný je dron pro vyhledávání srnčat před senosečí) v terénu. Díky jeho skladné konstrukci může tvořit stabilní vybavení policejního velitele, velitele zásahu hasičů či dalších složek IZS.

 

 

DJI M300 RTK - opravdu profesionální dron nejen s termokamerou

V první řadě je potřeba říct, že DJI M300 RTK má kamery a senzory výměnné, což z tohoto dronu dělá velmi všestranný pracovní nástroj. Pokud budeme v první řadě uvažovat potřebu termokamery, pak má termokamera DJI H20T rozlišení 640x512 px a je radiometrická, kromě termokamery je v těle H20T integrována kamera s 23x násobným optickým zoomem (na který dále navazuje digitální zoom) a s rozlišením 20 Mpx fotografií a 4K videem, dále je k dispozici širokoúhlá 12 MPx kamera pro fotogrammetrii s drony (výpočet 2D mapy a 3D modelu) a LRF - laserový dálkoměr ten dokáže měřit vzdálenost kamery k objektu zájmu a poskytuje GPS souřadnice objektu zájmu. A to se bavíme jen o termokameře! Dále je k dispozici inspekční kamera DJI H20, laserový skener LIDAR DJI L1, kamera určená pro fotogrammetrii DJI P1, kamera s optickým ultra zoomem DJI Z30, velmi výkonné LED světlo Z15 a partnerské kamery třetích stran - např. Multispektrální kamera Micasense Altum a mnohé další. Doba letu DJI M300 RTK může být až 55 min, s termokamerou H20T se pohybujeme na letové době cca 43 min, což je o cca 20 min lepší než u DJI Mavic 2 Enterprise Advanced. DJI M300 RTK má navíc krytí IP45 proti stříkající vodě, což dovoluje krátkodobé vystavení dronu vodě, rozpětí provozních teplot je také vyšší a to -20°C až + 50°C. V neposlední řadě je také k dispozici širší řada příslušenství a to kromě kamer znamená zejména antikolizní radar (a celkově lepší ochrana proti nárazu již v základním vybavení), pozemní GPS RTK stanici (což dává možnost fungovat v RTK režimu i bez internetového signálu, to u Mavicu advanced není možné), ovladač s integrovanou obrazovkou a s vyměnitelnou baterií (U mavicu advanced je baterie nevyměnitelná) pro nepřetržitý provoz, možnost uchytit dvě kamery v jednu chvíli, nebo jednu kameru na horní stranu dronu (např. pro inspekce mostových konstrukcí) a další výhody.

Shrnutí - drony nejsou navzájem nahraditelné a každý plní svou funkci v modelové řadě

DJI M300 RTK je v hierarchii postavena jednoznačně výše, svědčí o tom technické přednosti v rámci letové doby, ochrany proti vodě, vyměnitelnými kamerami, širší rozsah provozních teplot a celkově připravenost dronu pro nepřetržitý provoz a nasazení. DJI Mavic 2 Enterprise Advanced je oproti tomu perfektní dron převážně pro obecné termo inspekce, což poslední dobou je stále větší téma, dále vyhledávání osob a zvířat (srnčata před senosečí umí dron najít skvěle).

Oba drony jsou  v každém případě na naprosto profesionální úrovni připravené vykonávat profesionální inspekce v průmyslu, každý má však jiné předpoklady.

Stále se nůžete rozhodnout? Stačí nám zavolat, či napsat a Váš problém prokonzultujeme, případně drony přijedeme osobně předvést a vyzkoušet. V případě koupě, vám dron osobně dovezeme, nastavíme a zaregistrujeme.